Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Tokyo Sene Sıfır Kitap Açıklaması

 


İkinci Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında Tokyo… Açlık, sefalet, korku dolu günler her kesimden insan için hayatı zor kılarken parklarda öldürülen genç kadınlar… Ve bu korkunç cinayetleri çözme görevini üstlenmek zorunda kalan, şehrin tekinsiz gece hayatının müdavimi, hap bağımlısı, deneyimli, zeki Dedektif Minami…
Genç kadınları vahşice öldüren seri katilin peşine düşen Minami'yi bombalamalar sonucu yerle bir edilmiş Tokyo'nun en karanlık köşelerinde yalnız cinayetler değil, kendi geçmişinin karanlık sırları da beklemektedir.
David Peace savaş yüzünden çöken, aynı zamanda da yükselişe geçen bir metropoldeki kişisel ve toplumsal yozlaşmayı Tokyo Sene Sıfır'da neredeyse bir yanılsama gibi sunuyor. Duygusallığı ve akılcılığı büyüleyici anlatımında benzersiz bir biçimde birleştiren Peace, okurları gerçeğe yaklaştırıyor, başka türlü yaklaşmanın mümkün olmadığını hissettirerek. Kurosawa'nın sinemada yaptığını edebiyata taşıyan Peace'in adı günümüzde Haruki Murakami ve James Ellroy'la birlikte anılıyor.Sayfa Sayısı: 399

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

Bu haftanın en şahane kitabı kallavi bir polisiye, kelimenin tam anlamıyla gerçek bir “kara” roman, yani “Tokyo Sene Sıfır”. Yazarı, yirmili yaşlarında bir süre İstanbul’da da yaşamış olan ve son yirmi yılını Japonya’da geçiren, bu sırada da ardı ardına romanları yayımlanan David Peace. Elimizdeki, yazarın “Tokyo Üçlemesi”nin ilk kitabı. Dünyanın yaşadığı en büyük en travmatik savaş sonrası parçalanmış bir bilinçle, benliğine, ruhuna, içinde yaşadığı topluma bakmaya çalışan, beklenen yüzleşmeden kaçacak  delik arayan insanın saf dramına dokunmayı başaran, polisiye türünün derinliğinin altını çizen, hikayede biçemin önemini vurgulayan son derece sert bir romanla karşı karşıyayız. Doğrusunu söylemek gerekirse, “Tokyo Sene Sıfır”ı okumak, ezberlediğimiz orta karar okuma biçimlerinin ötesine geçmeyi gerektiriyor, hadi adını koyalım, yürek istiyor.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

19.02.2012

Karanlık ve Deneysel

2. Dünya Savaşı'nın Japonya için bittiği gün başlayan, Amerika işgali altında yenik, sefalet içinde, karanlık zamanlarda geçen, klasik bir dedektiflik öyküsü olmaktan uzak, katilin sırrının çözüldüğü değil baş kahramınımız dedektif Minami'nin sırrının ve psikolojisinin yarı bilinçakışı yarı deneysel yazım teknikleriyle çözüldüğü karanlık, biraz zor ama lezzetli David Peace romanı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.