4/5 - 2 Kişi Yorum Yap
110,0 TL
Standart Teslimat : 24 Ocak - 28 Ocak
Bu üründe kargo bedava!

Tıbbı Dökümantasyon ve Sekreterlik Kitap Açıklaması

 


Bu eser Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında okutulan dersleri bir arada bulundurduğundan alan için bir kazançtır. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında eğitim veren, eğitim gören ya da alanda çalışanlar için güncel ve kapsamlı bir kaynak.
Bu güncel eser, uzun süren çalışmaların sonunda müfredata uygun olarak hazırlanmıştır.

Bölümler:
1. İletişim
2. Tıbbi Dokümantasyon
3. Hastane Bilgi Sistemleri
4. Dosyalama - Arşivleme
5. Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması
6. Sağlık Bilgi Sistemi
7. Halkla İlişkiler
8. Tıbbi Terminoloji
9. Meslek Etiği
10. Yazışma Teknikleri
11. Sağlık Hizmetleri Yönetimi
12. Güzel Konuşma ve Diksiyon
13. Tıbbi Sekreterlik Teknikleri
14. Hastalıklar Bilgisi
15. Tıp Kütüphaneciliği
16. Sağlık Kuruluşlarında Belge Yönetimi
17. Sağlık Hizmetlerinde İnsan Kaynakları Yönetimi
18. İlk Yardım
19. Bilgisayar Teknolojileri
20. Sağlık Hukuku ve Mevzuatı
21. Enfeksiyon Hastalıkları ve Korunma
22. On Parmak Yazım Teknikleri
23. Biyoistatistik
24. Araştırma Teknikleri
25. Hasta Güvenliği

Sağlık hizmetleri, bir ekip hizmeti olup bu ekibin önemli üyelerinden biri de tıbbi sekreterlerdir. Sabır ve özveri gerektiren bu mesleğin mensupları hastanelerin tüm birimlerinde vardiya usulü 24 saat görev yapabilmektedirler. Hastane ya da yöneticinin etkili çalışmasında tıbbi sekreterin rolü büyüktür. Çünkü hasta ve yakınlarının ilk karşılaştığı kişiler tıbbi sekreterlerdir.

Tıbbi sekreterler için çok iyi bilgisayar ve klavye kullanma becerisine sahip olma, ekran ve klavyeye bakmadan en az konuşma hızında doğru ve hızlı yazabilme, grafik, dizgi ve tasarım yapabilme, tıbbi terminoloji, sağlık bilgi sistemi, meslek etiği, hasta güvenliği, hastalıklar bilgisi ve korunma konularında bilgili olma, iş yazıları ve resmi yazışmaları hatasız yapabilme, hastalıkların uluslararası sınıflandırılması sistemine göre kodlama yapabilme, dosyalama ve arşivleme tekniklerini bilme, hasta ve yakınları ile etkili iletişim kurma, dış görünüşüne dikkat etme, protokol kurallarını bilme, stresten uzak durma, yöneticiyle çalışma, güzel konuşma ve etkili diksiyona sahip olma vb. önemlidir. Bu bilgi ve becerileri Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullardaki eğitim ve öğretimleri sırasında kazanmaktadırlar. Ancak ne yazık ki Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanındaki yazılı kaynaklar oldukça yetersizdir.

Güneş kitabevi yetkililerinin bu konudaki görüşlerini bize bildirmeleri ve bu alandaki eksikliğe işaret etmeleri oldukça önemlidir. Yazarların ele aldığı her konu kendi içinde bir kitap olacak niteliktedir. Konuları bir araya getirme ve sıkıştırma sonucu bilgiler özetlenmiş olmakla beraber bu kitap, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında okutulan dersleri bir arada bulundurduğundan alan için bir kazançtır. Kitabın, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik alanında eğitim veren, eğitim gören ya da alanda çalışanlara kaynak olması dileğimle…
-Prof. Dr. Aylanur Ataklı-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 512

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Güneş Tıp Kitabevleri
Puanlamalar
%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.11.2020

Çok güzel kitap

Faydalı bir kitap tavsiye ederim

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.