0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
20,28 TL
27,78 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 Ağustos - 22 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Tezhip bir süsleme sanatıdır. Bu sanatın kökleri Uygur Türklerine kadar uzanır (742-840). Türkler bu sanatı Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar, değişik kültürlerle ve iklimlerle etkileşime uğratarak getirmişlerdir. Tezhibin, günümüze sürekli yenilenerek gelen bir sanat olduğunu söyleyebiliriz. Bu süsleme altınla veya çeşitli boyalarla yapılır. Osmanlı döneminde sultanlar bu sanata çok önem verip desteklemişlerdir. Ancak matbaanın icadıyla birlikte el yazmaları, dolayısıyla da bu el yazmalarının etrafını süslemekte kullanılan bu sanat, olumsuz etkilenmiştir. Tezhip sanatında uygulanan geleneksel motifler vardır ve ben kitabımda bu motiflerden bazılarını sizlere tanıtmak istiyorum.


Benim bu sanatı seçmiş olmamın en büyük nedeni Türklere ait bir sanat olmasıdır. Bu sanat pek çok alanda kullanılabilir; mobilyaların üstünde, bina tasarımlarında ve hatta takı tasarım ve yapımlarında bile tezhip sanatından yararlanılabiliyor. Bana tezhip sanatına başlamamda ilham veren iris Küçükbayraktar'a çok teşekkür ediyorum.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız