Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Petersburglu üç general, yumuşacık koltuklara oturmuş, bir yandan sohbet etmekte, bir yandan da şampanyalarını yudumlamaktadırlar. Dostoyevski’nin deyişiyle: ‘güzel ülkemizin değerli çocuklarının’ kalkınma hareketlerine giriştikleri yıllardır. Rusya’da çarlığın çözülmeye başladığı, pek çok şeyle birlikte askerî bürokrasi ile yoksul memur sınıfı arasındaki ilişkilerin de değişmeye yüz tuttuğu yıllar. İşte bu davette generallerden biri, bu kısa romanın kahramanı olan İvan İlyiç, aşağı dereceden memurlara karşı iyi davranışları savunmaya başlar. Ona göre önlerinde açılan yeni dönemin özelliği bu olacaktır: insanseverlik. Ama general önce arkadaşları arasında alay konusu, sonra da içkinin etkisiyle çıkıp dışarıda tatsız bir olaya neden olur. Tatsız Bir Olay, Dostoyevski’nin erken uzun öykülerinden biri. Ama son derece çağdaş bir yazınsal ve düşünsel başyapıt.Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%25
%50
%25
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

12.10.2018

...

can yayınlarının kusursuz çevirisi de öyküden daha fazla keyif almanıza yardımcı oluyor. okurken o gece o evde olduğunuzu hissedeceksiniz, bir sandalye çekip kahramanların yanına oturun.

12.03.2013

mert

Bu kısacık öyküde Dostoyevski dönemin en önemli sorularından birini okura sordurtmuştur ve yirmi birinci yüzyılda dahi halen geçerliliği olan bir konuyu adeta yaşatmıştır okurlara. Öykü kendini o kadar kaptırıyor ki okurken kendinizi generalin yerine koymadan edemiyorsunuz ve tabi ki herkesin de cevabını farklı olması Dostoyevski'nin sanatı ..

05.03.2009

..

Dostoyevski´nin yine müthiş psikolojik çözümlemeler yaptığı, Rusya´da dönemin tartışılan konusu olan şiddet mi liberalizm mi problemini temel aldığı, zengin insanın keyifleri, fantazileriyle fakir insanın hayatının acımasız gerçekliğini yansıttığı, oldukça hoş bir uzun öykü.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız