43,8 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Tarih-i Vehhabiyan Kitap Açıklaması

 

Beyaz Kâğıda Basılmış, Tarihi Vehhâbiyan'ın Osmanlıca Metninin Latin Harfleriyle Transkripsiyonu 127 Sahife. San Kâğıda Basılmış, Tarihi Vehhâbiyan'ın Bugünkü Türkçeye Çevrilmiş Metni 96 Sahife. Eserin Arka Kapağından Başlamak Üzere, Tarih-İ Vehhâbiyan'ın 1879*Da İstanbul'da Kırk Ambar Matbaasında Basılmış Orijinal Osmanlıca Nüshasının Fotoofset Baskısı Bu Kısım 144 Sahifedir.
Vehhâbî hareketi Osmanlı müellifleri tarafından bâtıl bir mezhep ve kötü bir bidat olarak tanımlanmıştır. Osmanlı kroniklerinin çoğunda Vehhâbîlik sadece dinî bir sorun olarak değil, aynı zamanda İmparatorluk içinde bir asayiş, güvenlik meselesi olarak da değerlendirilmiştir. Hicazda görev yapan, buranın tarihi hakkında incelemelerde bulunan ve o günün ilk detaylı Haremeyn tarihini yazan Eyüp Sabri Paşa da Tarih-i Vehhâbiyan adlı eserinde Vehhâbîliğin ortaya çıkısı, yayılışı ve İslam dünyasında oluşturduğu etkileri anlatmış. Vehhâbîlerin İslam'a aykırı fikir ve siyasî hedeflerini gözler önüne sermiştir. Eyüp Sabri Paşanın bu eserini Vehhâbîlikle ilgili diğer çalışmalardan farklı kılan husussa Mekke ve Medine'deki yaslılardan dinlemiş olduğu anlatılara kitabında yer vermiş olmasıdır. Eyüp Sabri Paşa. Vehhâbîlerin Haremeyn ve civarında yaptıkları katliamlardan, zulümlerden ve inançlarının dayandığı esaslardan bahsederek, halkı Vehhâbî-Suüdiler hakkında bilgilendirip aydınlatmak amacıyla elinizdeki eseri kaleme almıştır..

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.