Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Tarih - Lenk Kitap Açıklaması

 


"Artık, tarih namına bildiklerinizin doğruluğundan kuşkulanmanın zamanı geldi...
II. Abdülhamid’in, Osmanlı’da telgrafın ne zaman kullanılmaya başladığını veya 93 Harbi’nde kendi ülkesinin kimlerle savaştığını dahi bilmediğini biliyor muydunuz?
Gazi Osman Paşa’nın Plevne önlerinde Ruslarca şehit edildiğini duymuş muydunuz? Peki ya İttihatçıların en ünlü sivil önderi Talât Paşa’nın aslında albay olduğunu?
Siz, Allah bilir Sırpsındığı Savaşı’nın bir Osmanlı zaferi olduğunu sanıyorsunuzdur hâlâ…Yoksa II. Varna Savaşı’ndan da mı haberiniz yok?
Tarih ve tarihî coğrafya bilgisi tam da, diller konusundaki bilgisi mi eksiktir Tarih-Lenk’in?
Ne münasebet! Babillilerin Farsça konuştuğunu; “basma” ve “yazma” sözcüklerinin İbraniceden geldiğini bile biliyor.
Öldükten sonra namaz kılan paşa kimdir? 3,5 tonluk bir çantayı hangi insan taşır?
Tarih-Lenk biliyor! Bunları ve daha neleri…Üstelik bu bilgilerin birçoğunun üretildiği ortamı “akademik etik” terazisinde tartıyor da öyle biliyor…Elinizdeki kitaba da adını veren Tarih-Lenk zalimdir. Bir o kadar da tuhaftır. Yine de onun bildiklerini kimseler bilmez…
Sabancı Üniversitesi akdemisyeni Y. Hakan Erdem'in araştırması..."


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2008


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 1222

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.08.2020

Okumakta geç kalmışım

Tarih metni eleştirisi bağlamında bence çok başarılı bir kitap. Keşke bu tür eleştiri anlayışı biraz daha yaygınlaşabilse ülkemizde. Ben hocanın başka kitabını okumadım ama sanırım biraz roman üzerinden gitmiş diğer kitaplarında. Bence eleştiri yaptığı dönemlere ilişkin kendisi detaylı çalışmalar yapsa veya çalışmada bazı yerlerde eksik olduğunu düşündüğüm -hataları ortaya koymuş ama doğrusunu pek fazla net vermemiş gibi.- bölümlerle ilgili kendisi de açıklamalarda bulunsaydı derim. Gerçi o zaman da kitabın hacmi çok uzardı ama en iyisi belki de bu alanda hocanın eserler vermesi gerekiyor.Özellikle tarihi okumalardan hoşlananlar için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.

26.05.2020

eleştirel tarih okumaları

Kitap tarihi kaynaklara, yazarlara ve eserlerine eleştirel olarak bakmış özellikle gerçek bir tarihçinin nasıl olması ya da olmaması gerektiği ile ilgili fikir veriyor.Mesela Nutuk'un çevirisi yapılırken çevirmen tarafından nasıl yorumlandığı, Ahmet Akgündüz'ün eserleri ve yaptığı intihaller, subjektif yorumları, İlber Ortaylı'nın popülist eserleri, özellikle de Halide Edip'in Türkün Ateşle İmtahanı adlı ingilizce eserini yine kendisi türkçeye çevirirken nasıl zamana göre uyarladığını somut karşılaştırmalarda veriyor.Ben kitabı çok faydalı buldum.Tarihle uğraşan ilgi duyan herkese tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.