Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Bu dergiyle birlikte, içinde yaşadığımız dünyayı, değişik boyutlarıyla anlama, açıklama ve bunun için farklı söylemleri barındırma amacında olan bir alana adım atmış oluyoruz.
Psikanalitik yaklaşımı sadece, klinik önermelere ve belli bir kişilik kuramına bağlı bir bilim olarak değil, bir metodoloji olarak düşündüğümüz zaman, çözümlemeyi ve hakikat üretmeyi amaçlayan diğer okuma yöntemleri (tarih, antropoloji, edebiyat incelemeleri, politika, hukuk, etik, feminizm, ideoloji eleştirisi, film kuramı, sosyoloji, felsefe, cinsiyet ve Queer çalışmaları, kültürel incelemeler, nörobilimler, ...) ile psikanaliz arasında yakınlaşmalar olabileceğini düşünüyoruz.

Psikanalize bağlı kalmanın bir yolu, psikanalizle ilgili bildiğimiz şeyleri durmadan tekrar etmektense, psikanalizin diğer disiplinlerle karşılaşmasının yaratacağı olasılıklara açık olmaktır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.09.2014

Ruhun Huzursuzluğu

Makalede yaratıcı süreçlerin analizi enfes, hatta ötesi, zaten hayat da tam böyle, ama, uzun tarihinde dünyada yaşamış milyarlarca öznenin ve hala, maruz kaldıkları -  az veya çok -  ağır hayat durumlarında beynin eşsiz telafi edici uyduruk kurgu yeteneğinden bolca yararlanmamaları ya da bir türlü olmaması, örneklerin tek tük kalması sorusu askıda, bu tür verimlerin gerçekliğinin olabileceğini söylemek kadar, olamıyacağını söylemek de güç, ´ya gerçekse´ demekten başka çare gözükmüyor.

11.09.2014

Özgürlük Sorununa Giriş.

Makro planda özgürlük yoktur - evrensel, evrenlerarası, dünyada - kendiliği için de yoktur, sonsuz dışına değin bir mahkumiyet, herşey kapalı devre, anlam maddi, dil olarak maddi, beyin fenomenal aktarım nesnesi, yeri ve zamanı gelince, gündelik pratiğe hakim özgür irade çok kısıtlı - biraz insafsızsa - hayatı oluşturan çoklu öznenin eliminasyonu için, fenomonoloöik yanılsama vakıa, fakat, milyarlarca özne arasında - gelmiş, geçmis - istisnai, neden ve verileri ne kadar güvenilir, bilmiyoruz, rivayet muhtelif,  tek test olanağı tarih, iyi çalışılırsa, gündelik pratiğin etik seçimleri de istisnai, kişiye özel, na kadar özgür, belli değil, herşey muğlak, ucu açık olması da bir imkan, herşeyi bilsek ´oyun´ biterdi.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız