60,0 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sümerlerin Kurnaz Tanrısı Enki Kitap Açıklaması

 


Sümerlerin Kurnaz Tanrısı Enki, dünyanın en eski edebiyatından yapılan bir çeviriler kitabıdır. Güney Mezopotamya'da kurulmuş kadim Sümer Enki'yi, panteonun en yüksek derecesini oluşturan dört tanrı ve tanrıçadan biri olarak kabul ederdi. Sümer'in en önemli mitleri Enki üzerinde yoğunlaşmıştır. Enki yaratıcı bir tanrıydı; ana tanrıçayla birlikte Sümerlerce bilinen evrenin büyük bölümüne biçim vermiştir. Aynı zamanda bir bereket figürüydü ve kozmosun düzenli işleyişini sağlayan "özler"e ve "kaderler"e hakim olduğu düşünülürdü. Yaratılan her şeyin adını bildirir, yazgıları belirler; değerli me'lerin yöneticisi ve dağıtıcısıdır; denizlerin v eırmakların neşesi ve dehşetidir; ülkenin efendisi ve bütün ülkelerin babasıdır. Hepsinin ötesinde emirleri sorgulanmayandır. Enki, tanrıların çok akıllı, her şeyi bilen önderi, bilge bir danışman, değerli bir dost ve gönenç ve başarıları için dirimsel her şeyi sağladığı insanlığın cömert velinimeti olarak yüceltilmiş ve övülmüştür.Sayfa Sayısı: 461

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.07.2003

Enki: En güçlü Tanrı prototipi

Sümer bilirkişisi Samuel Kramer'in türkçe'ye kazandırılmış dört kitabı arasında, hiç tartışmasız derinliği en fazla olanı bu yapıt. Genelgeçer "Tarihin ilkleri" gibi kavramları incelediği "Tarih Sümer'de Başlar"dan ve tadımlık efsaneleri içeren "Sümer Mitolojisi"nden farklı olarak bu kitapta, dünya kültürünün en büyüleyici Tanrı prototipi olan Enki (Ea) üzerine tadından yenmeyecek güzellikte ayrıntılı bir inceleme sunuyor üstat. Enki'yi tanımak, gizemleri, insan kültürünü ve uygarlığı tanımaktır. O nedenle tarihe ve mitolojiye meraklı herkese, mutlaka okumalarını tavsiye ediyor, Kabalcı Yayınları'nı da Kramer külliyatını yayımladığı için kutlamayı bir borç biliyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.