Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Stalin'i Anlamak Kitap Açıklaması

 


Çözülüşün ekonomik nedenlere dayandığı iddialarını artık tamamen bir kenara atmak gerekiyor. Sovyetler'de karşıdevrim, ideolojik mücadelede geriye çekilme ve siyasetsizlik sayesinde boy atmış ve sonuca ulaşmıştır. Ekonomideki tıkanmanın da kaynağında bu vardır.

Stalin'in sorumluluğu ise daha çok tartışılacaktır.

Kendi payıma, her şeye rağmen, bu büyük ihtilalciyi Sovyet toplumunu 1920'lerden 53'e kadar bütün önemli dönemeçlerden başarıyla çıkaran bir partinin lideri olarak görüyorum. 1953'te öldüğünde, Sovyetler Birliği 36 yıllık muzaffer mirası arkasına alan, uluslararası devrimci hareketin en önemli kazanımı olarak yeni görevlere açılmayı bekleyen büyük bir ülkeydi. Ve Stalin'li Sovyetler Birliği, kaderi yıkılmak olan bir ülke değildi!

Bu nedenle Yosif Visaryanoviç, hâlâ "son kadehlerin şerefine kalktığı bir lider" olmayı beceriyor...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 190

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yazılama

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.04.2016

Okunmalı ve Stalin´i an(la)malı

Ukrayna´da yaşanan kıtlığı kulaklara değil de Stalin´e bağlayan, II. Dünya Savaşında Nazilerle savaşırken hayatını kaybeden 27 milyon Sovyet vatandaşının tümünü sanki Stalin´in suçuymuş gibi sunan insanlar okuyup dünyanın en onurlu savaşlarından birine öncülük ve liderlik etmiş birine nasıl asılsız iftiralar attıklarını görsünler. Sonsuz bir güç elde etme imkanına sahip olduğu halde kendini ÿ"Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteriÿ" olarak tanımlamayı yeterli bulan bu mütevazi insanı anlamak ve saygı ile anmak için son derece kıymetli bir eser.

06.12.2010

Tespitler...

Kitabı almak isteyenlere şunları söyleyebilirim: Hitler ile neden anlaşıldı? Fransayla, İngiltereyle neden yakınlaşmalar kurulmak istendi? Neden savaş başlayana kadar hiçbir hareketlilik olmadı? Stalin, Alman saldırısı başlayınca kaçmayı mı düşündü, neden ortalarda görünmedi? Bütün bu soruların ve daha fazlasının yanıtını ayrıntılı olarak bulacaksınız bu kitapta. Ve Stalin'in bir diktatör olup olmadığıyla ilgili ya da faşistlerle işbirliği yapıp yapmadığıyla ilgili saçma düşüncelere kapılmayacaksınız. İlgiliyseniz alın, okuyun...

31.01.2010

Stalin'i Sahiplenmek

Sol çevrelerce Stalin her zaman tartışılan üzerine enf azla konuşulan, daha doğrusu kutuplaşılan lider olmuştur. Kimisi gruplar suçlarken kimi gruplarda sahiplenmektedir. Doğru olanı da sahiplenmektir. Kitap Stalin aleyhine söylenen tüm saçma sapan eleştirilere gayet güzel yanıtlar vermekte. Ve bu yanıtlar gayet tatmin edici. Ayrıca güçlü kaynaklara da başvurulmakta. Özellikle troçkist arkadaşlara yanlış yolda olduklarını anlamaları için önerdiğim bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.