Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sosyolojik Düşünmek

Sosyolojik Düşünmek

Sosyolojik Düşünmek

9/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Abdullah Yılmaz
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kısa süre önce hayata veda eden Zygmunt Bauman’ın en önemli çalışmalarından biridir Sosyolojik Düşünmek. Özellikle modernlik ve postmodernlik çalışmalarıyla ses getiren Bauman, sosyal bilimler alanında son derece ilginç bir kitap sunuyor bize. Sosyolojik Düşünmek, herkesin sosyolojinin anlamı ve işlevi, sosyolojide değişik tarzlar ve yaklaşımlar üzerine bilgilenmesini sağlayacak önemli bir kaynak.


 


Bauman, sosyolojinin inceleme konusu olan ikilik ve karşıtlıkları çokboyutlu bir bakışla irdeliyor: Birey olma ile toplum içinde var olma arasındaki bütünlük ve çatışma; toplumların ya da genel olarak insan gruplarının kendini ve karşıtını tanımlaması; birey ile grup, doğa ile kültür, millet ile devlet, birliktelik ile ayrılık, bireysel varlığını koruma ile ahlaki yükümlülük arasındaki çatışmalar, kitapta incelenen ikiliklerden bazıları.


 


Bauman, sosyolojinin asla tamamlanmış ve kesin bir bakış açısı oluşturamayacağını belirtiyor. Dolayısıyla hiçbir bakış tek başına kusursuz ya da ayrıcalıklı olamaz; hayata ilişkin değişik yorumların her biri, olsa olsa kavrayış bütünlüğümüze kendi zenginliğini katacaktır. Sosyolojik düşünmek, kesinliğe varacak bir yol sağlamak şöyle dursun, her türlü müphemliği çoğaltacaktır. Ama müphemlikten korkmamak gerekir; dünyaya ilişkin gerçek bir kavrayış özgürlüğünün ve hoşgörünün temelinde bu müphemliğin, bakış zenginliğinin kabulü yatar. Bu anlamda sosyoloji ve sosyolojik düşünmek, Bauman’ın sözleriyle ifade edecek olursak “özgürlük davasına hizmet eder”.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 1999

Baskı Sayısı : 15. Basım

Sayfa Sayısı : 304

Ebat : 13 x 19,5

Medya Cinsi : Ciltsiz

Orijinal Adı : Thinking Sociologically

ISBN: 9789755391960


Yorumlar (1)

Sosyolojik Düşünmenin Gerekleri

Kendi eylemlerimizi ve başkalarının eylemlerini gündelik hayat içinde düşünür ve açıklamasını yaparız. İşte bu düşüncelerimiz ve açıklamalarımız belrili bir düzenlilik içinde de olabilir, gelişigüzel bir karaktere de sahip olabilir. Düşüncemize sosyolojik bir yön katmak istiyorsak Bauman´ın bu eserinin büyük katkısı olacaktır.

Eserde çevirmenin belirli kelime tercihleri yapmasını olağan karşılayarak anlaşılır bir dilinin olduğunu söyleyebiliriz. Gerek öğrencilere gerekse toplumsal düşünmeyi başarmak isteyenlere okumalarını öneririm.