Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Bu çalışma, pratiğe dönük olarak hazırlanmış ve fakat teorik tartışmaların pratiğe yansıyan boyutlarına da değinmiştir.

 

Bu yanıyla kitap, yıllar içerisinde okuduklarımızın, gördüklerimizin, duyduklarımızın ve bize aktarılanların bilgi süzgecinden süzülüp,  sunulmasından ibarettir.

 

Ceza yargılama sisteminin son on yılda geçirdiği değişim baş döndürücüdür. Bu nedenle yeni mevzuat hükümleri doğmuş, sistem değişmiş ve yeni kararlar çıkmıştır. Kitap güncel olduğu kadar, bir hukukçu için gereken tüm kararları da ihtiva etmektedir.

 

Bu çalışma, meseleye "avukatı" özne alarak yaklaşmış, daima "avukat nasıl davranmalıdır?" sorusuna cevap aramıştır.

 

Kitap isminden de anlaşılacağı üzere ceza muhakemesinin ilk evresi olan "soruşturma" kısmını 100 başlıkta toparlamıştır.

 

Zira meselenin başladığı, delillerin toplandığı, ifadelerin alındığı bu evrede yapılacak bir hata, ortaya çıkan bir eksiklik ilerde yanlış karar verilmesinin en büyük nedeni ve dayanağı olacaktır.

 

Şüphesiz her konunun incelendiğini ya da her konunun çok ayrıntılı ele alındığını iddia etmek mümkün değildir. Burada müdafii için fayda analizi yapılmış, bilgiler ve veriler ona göre sıralanarak, serdedilmiştir.

 

Kitapta yalın ve güncel bir anlatım dili seçilmiştir. Belirli başlıklarda Yargıtay'ın uygulamasına ilişkin kararlara özellikle yer verilmiştir. Kitabın içinde ayrıca anlatımı kolaylaştırmak için bazı tablo ve şemalar bulunmaktadır.

 

Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay'ın  "soruşturma evresine" dair kararları ve gerçekleşen CMK değişikliklerini aktif olarak takip ettiğimiz için baskı tarihi itibarıyla tüm güncellemeleri ve yeni kararları bulabileceksiniz.

 

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

Soruşturma Evresine İlişkin Genel Kavramlar

Kolluk

Savcılık, Sulh Ceza Hakimi ve Avukat

Yakalama ve Gözaltı

İfade, Sorgu, Bilgi Alma ve Fezleke

Arama ve Elkoyma

İletişim Tespiti, Gizli Soruşturmacı, Teknik Araçlarla İzleme Konuları Hakkında Genel Bilgiler

Tutuklama ve Adli Kontrol Kararları

Gözlem Altına Alınma, Muayene, Keşif ve Otopsi

İddianame, İddianamenin Reddi ve Kavuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar (Takipsizlik)

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız