Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Fransa, sömürgesi Cezayir'de başlayan ulusal kurtuluş savaşını bastırmak için her yola başvurdu. Emperyalist işgalciliğin bağnazlığı, işkencesi ve ırkçı vahşeti bu kez Fransız devletinin imzasını taşıyordu. İşkence tezgahına götürülen binlerce Cezayirlinin arasındaki sayısı az Fransızlardan biri olan gazeteci Henri Alleg, işkencede pek çok direnişçinin söylediği "bilmiyorum" sözcüğünü, daha bükülmezce kullandı... "Size söylemeyeceğim!..." Alleg'in "Sorgu"su, bu süreci anlatıyor. Ancak, bunun yalnızca işkenceyi teşhir etmekle sınırlı bir kitap olduğunu düşünmemeliyiz. "Demokrasinin" doğum yeri sayılan bir "uygar ülke"nin, bir başka halka karşı sömürgeci vahşetini bütün çıplaklığıyla anlatan gerçek bir eserdir. Bir dönüm noktasıdır "Sorgu". Fransız aydınları derin bir suskunluk içinde iken yayınlanan "Sorgu" "Özgür Fransa"nın bağımsız mahkemelerince yasaklandı. Ancak ardından, Fransa'da on binlerce satıldı, birçok dile çevrildi. İşkencenin sistematik bir şekilde uygulandığı Türkiye'de "Sorgu"yu yeniden basmak, güncel bir ihtiyacı karşılamaktır gerçekte.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 1998


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 73

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

20.04.2009

..

Gerçek sizi ezdikçe ezse de gözünüzü kapayamayacak ve kitabı yarıda bırakamayacaksınız.Ezenlerin her dönemde ezilenlere yaşattığı zulmü Henri Alleg´in yaşadığı deneyimin gerçeğinde somut olarak göreceksiniz.İnsan onurunun ve davaya bağlılığın her türlü acıdan,işkenceden,aşağılamadan daha güçlü olduğuna şahit olacaksınız.50 sayfalık sade ÿ"gerçekÿ" yüzlerce sayfada anlayamayacağınız sömürü,emperyalizm,vahşet gibi kavramları zihninize kazıyacaktır.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız