30,55 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Son Kullanma Tarihi 2019 Kitap Açıklaması

 

Konuya “Türkiye 20. yüzyılın son on yılını ıskaladı” diye girmek, sonra da “siyasi, askeri, ekonomik tedbirleri hayata geçirebildi mi, şimdi ona bakalım” demek gerçekten çelişkilidir.

Hele bir de bu on yılda ikisi tek parti, dördü koalisyon, biri güven oyu alamayan dört azınlık hükümeti, yani tam on hükümet görev aldı dersem, çelişki daha da büyür. “Evet, yapamadı” deyip konuyu kapatabilirim ama bu, kolaycılık olur. Yapamadığını iddia ettiğime göre, bunun kanıtlarını sunmam lazım.

-Atilla KIYAT

 


ATİLLA KIYAT

Atilla KIYAT (1941, İzmir) Heybeliada Deniz Lisesi’nin ardından dört yıllık Deniz Harp Okulu’nu tamamlayarak 1963’te teğmen rütbesiyle donanmaya katıldı. 1974’te Deniz Harp Akademisi’ni, 1978’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. 1963-1987 yılları arasında çeşitli karargâh ve kıta görevleri yaptı. Bu görevlerin başlıcaları, Güdümlü Mermili Hücumbotlar Grup Komutanlığı, TCG Gayret Muhribi Komutanlığı, Atatürk’ün yatı TCG Savarona Komutanlığı, Üçüncü Muhrip Filotilla Komodorluğu, Harp Akademileri öğretim üyeliği, NATO (Belçika) Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı’nda Deniz Plan Subaylığı ve Kurmay Başkanlığı görevleridir. 1987 Mayıs-Haziran aylarında NATO Akdeniz Çağrı Kuvvet Komutanlığı’nı deruhte etmiş, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış bir Kıbrıs gazisidir. 1987’de Tuğamiral, 1991’de Tümamiral ve 1995’te Koramiral rütbelerine terfi eden Kıyat, sırasıyla Deniz Kuvvetleri Plan Teşkilat Daire Başkanlığı, Deniz Harp Okulu Komutanlığı, Akdeniz Bölge Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, Hücumbot Filosu Komutanlığı, Harp Filosu Komutanlığı, NATO (Belçika) Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 1999 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edilmiştir.

Kıyat, 2000-2003 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu’nda Asbaşkan ve Basın Sözcüsü olarak görev yapmış ve aynı tarihlerde NTV Strateji ve Savunma Danışmanı olmuş, bu kanalda İshak Alaton ve Erdoğan Aktaş’la birlikte “Ne Yapmalı” adlı programı yapmıştır. Kıyat, NTV ve çeşitli TV kanallarında çok sayıda açık oturum ve haber programlarına yorumcu olarak katılmış, çeşitli gazete ve dergilerdeki röportajlarında Türkiye ve bölgedeki sorunlarla ilgili olarak tespit, değerlendirme ve çözüm önerilerinde bulunmuş, anılan konularda sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve üniversitelerde konferanslar vermiştir. 2000-2014 yılları arasında özel bir şirkette yönetim kurulu üyeliği ve en üst düzey profesyonel yöneticilik yapan Kıyat, halen Büyük Kulüp Yönetim Kurulu üyesidir.

“Üç Yıldız Bir Penaltı” adlı kitabın da yazarı olan Kıyat, Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni birincilikle bitiren ilk deniz subayı olarak
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni NATO nezdinde üstün başarı ile temsilinden dolayı da Genelkurmay Başkanlığı’nca takdirname ile ödüllendirilmiştir. Ayrıca Abdi İpekçi Türk-Yunan Dostluk Ödülü sahibidir.

 

 

Editör: Necip Azakoğlu

Yayına Hazırlayan: Nevin Azakoğlu

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.