21,6 TL
Standart Teslimat : 21 Mayıs - 24 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Somon Balığıyla Yolculuk Kitap Açıklaması

 


... Can Yayınları arasında çıkan "Yanlış Okumalar" adlı kitapla birlikte ikili bir dizi oluşturdu. Kitabın ilk baskısının önsözünde, "Sanki parodinin patikalarını izlemek yeterince ciddi bir iş değilmiş gibi neredeyse özür diledim," diyor Eco, "ama sonra bunun aslında kutsal bir görev de olduğuna emin olarak haklı bir gözüpeklikle sürdürdüm bu işi." Ve devam ediyor: "Parodinin yapması gereken budur işte: Aşırıya kaçmaktan korkmamalıdır. Yerini bulursa, başkalarının daha sonra gülümsemeden -ve yüzleri kızarmadan- ısrarla, katı bir ciddiyet içinde yapacakları bir şeyi önceden canlandırmış olacaktır yalnızca."Sayfa Sayısı: 206

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.11.2006

Eco ile eğlenmek

İtalyan yazarüstü Umberto Eco´nun çeşitli yazılarından derlenmiş bu deneme türündeki kitabı, Eco gibi tarihin detaylarını, bilimin detaylarını ve insanın detaylarını sentezleyerek, birçokları için okuması güç kabul edilen, bir parça dişini sıkıp devam edebilenlere ise nitelikli bir hayalgücünün nelere kadir olduğunu göstererek hayran bırakan kitapları ortaya çıkarmış bir yazarın aslında hiciv konusunda da ne denli usta olabileceğinin bir göstergesi.
<br>
Gülün Adı ya da Foucault Sarkacı´nın derinliğinde kaybolanlar için gerçek bir sürpriz. Eco´nun çok yönlülüğünün bir göstergesi.
<br>
Kitapta yazarın başından geçen sıradan ya da aslında gündelik işlerle ilgili oldukları için sıradan kabul edilen olayları okuyoruz. Okurken de "bütün dünyada yada en azından İtalya´da bürokrasi en az bizimki kadar ağır ve saçma işliyormuş, birine derdini anlatamayan sadece ben değilmişim" hissine kapılıyoruz fazlasıyla.
<br>
Kitaptaki yazılardan birkaçının başlığını fikir vermesi açısından aşağı yazarsam daha iyi anlaşılacak söylemek istediğim:
<br><br>
Somon Balığıyla Yolculuk<br>
Kaybolan Sürücü Belgesinin Yenisi Nasıl Çıkartılır<br>
Gümrükten Nasıl Geçilir<br>
İmparatorluğun 1´e 1 Ölçeğinde Haritasını Çizmenin Olanaksızlığı Üzerine<br>
Taksi Sürücüsünden Nasıl Yararlanılır<br>
Dondurma Yemenin Usulleri<br>
Kullanım Klavuzu Nasıl Kullanılır<br>
Malta Şövalyesi Nasıl Olunur<br>
Üç Nokta Nasıl Kullanılır<br>
Bir Sanat Kataloğuna Önsöz Nasıl Yazılır<br>
Dullara Dikkat<br>
Porno Filmleri Nasıl Tanırsınız

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.