Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Solak Kadın

Solak Kadın

Solak Kadın

Yazar:
Çevirmen: Tevfik Turan
Yayınevi :

Metis Yayıncılık , Edebiyat Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

İnsan günün birinde bir 'aydınlanış'la uyanıp yaşamını değiştirecek bir karar verirse ne olur? Elinizdeki roman, kocasından ayrılıp çocuğuyla (evi, korkuları, cesaretiyle) birlikte yalnız kalmayı seçen bir kadının birkaç günlük serüvenini anlatıyor...Sayfa Sayısı: 110

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 110

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753422802

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Peter Handke, 1960’ların sonunda ve 1970’lerde, geniş bir yelpazeye yayılan ürünlerinde siyasi, estetik, psikolojik ve felsefi meseleleri korkusuzca hatta saldırganca irdeleyen, Avusturya edebiyatının yaramaz çocuğuydu. Tutumlu, soğuk bir yazınla anlatılan bir varoluşsal kriz öyküsü olan bu kısa roman, onun katı modernizminin güzel bir örneği. Mutsuz ev kadını Marianne, kendiliğinden gelişen bir benlik iddiası anında, sekiz yaşındaki oğlunun babası olan kocasından ayrılmaya karar verir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

gerçek yaşamdan kopuk

Aslında arka kapağını okuduğum zaman hiç düşünmeden almıştım kitabı. Ama umduğumu bulamadım. O kadar kopuk ve yavan bir anlatımı varki. kesinlikle derinliğini yakalamayacağınız bir anlatı. Kadının neden yalnız kalmak istediğini vurgulamıyor. kocasına bu isteğini söyleme anları insanı hatrete düşürüyor. Bir oyun gibi söylüyor ve adam gidiyor. İçinizden diyorsunuz ki: "bir dakika ben sanırım birşeyler kaçırdım." tekrar okuyorsunuz ama aynı. Bu kadar basit midir gerçek hayattaki gidişler???
Olağanlığı ve herkesçe yaşanabilirliği vurgulıyor deniyor kitap için. Oysa ben bunu hiç hissedemedim kitapta. Aksine gerçek hayata çok uzaktı bence. Birbirinden kopuk rüyalar dizisi gibi birşey. İnsanlar arası ilişkiler (karı-koca, anne-çocuk, baba-kız, arkadaşlıklar, işveren-işçi...) yüzeysel ve gerçekten uzak. özelliklede kadının oğluyla arasındaki ilişki insanın canını acıtıyor ve çocuğa acımaya başlıyorsunuz. Böyle büyük bir adım atarak tüm yaşamını değiştiren bir kadının hayatının bu kadar basit anlatılması ve yaşananların yüzeyselliği derinliğini kaybetmesine yol açmış anlatılmak istenenlerin.
Bir nokta var güzel olan... O da kitabın içindeki "solak kadın" şarkısının sözleri...