Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Soğukkanlılıkla Kitap Açıklaması

 


20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en önemli eserlerinden Soğukkanlılıkla'da Truman Capote, Kansas'ta cezaevinden yeni çıkan iki kişinin orta sınıf bir Amerikan ailesinin tüm fertlerini öldürmesiyle başlayan sürecin izini sürer.


O gün için yalnızca küçük bir gazete haberi olan ancak sonrasında tarihe "nedensiz" işlenmiş en vahşi cinayetlerden biri olarak geçen Clutter davasının ayrıntılarını öğrenmek üzere, Bülbülü Öldürmek'in ünlü yazarı Harper Lee ile birlikte gittikleri Kansas'ta, faillerin idamına kadar devam eden bir araştırmanın içinde bulur kendini. Ailenin yakınlarıyla, soruşturmayı yürüten dedektiflerle, cezaevindeki mahkûmlarla yıllarca süren görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan bu roman, gerçek bir
olaydan esinlenerek kaleme alınmış ilk edebi eser olarak da literatüre geçer. Suç ve suçlu psikolojisinin ustalıkla işlendiği satırlarda kendini olayın bir parçası olarak gören okur, sonunu bildiği halde kitabı bitirdiğinde cinayetlerin asıl sorumlusunun kim olduğuna karar vermekte zorlanır.
İki kez filme uyarlanan, kitabın yazılış sürecinin ele alındığı Capote filmiyle de Philip Seymour Hoffman'a en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandıran Soğukkanlılıkla gerçeğin edebiyat ile buluştuğu bir kült roman...
(Tanıtım Bülteninden)

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Capote’un bu en önemli eseri “roman özellikleri taşımayan romanın” ve çağdaş “gerçek suç” hikayesinin öncü bir örneğidir. 1959’da Kansan’ta Clutter ailesini öldüren Dick Hickock ve Perry Smith adlı iki aylağın, sonrasında açılan davanın ve katillerin idamının hikayesidir. Capote bu olayın taraflarını 1950’lerin ve 1960’ların Amerika’sına ait değerleri daha ayrıntılı incelemek için bir referans noktası olarak kullanır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%77,8
%8,3
%8,3
%2,8
%2,8
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.05.2020

muhteşem bir eser

Hem anlatımı hem karakterler hem de gerçek bir öykü olması açısından çok etkileyici bir kitaptı. Capote ye hayran olmamak ve takdir etmemek imkansız, çok iyi bir iş çıkarmış. 400 sayfayı çabucak okuyup bitirdim etkisinden uzun süre kurtulamadım, sonra gittim filmini de izledim ama kitabı gibi olmuyor tabi.

23.09.2019

Suçlu Psikolojisi

İki suçlunun cinayet sonrası hangi ruh haliyle hareket ettiğinin mükemmel anlatımı.

30.09.2018

Mükemmel

Gerçek bir öykünün muhteşem anlatımı. Grafik tanımlamalar ile film gibiydi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.