Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Slow Food Devrimi Kitap Açıklaması

 


Slow Food hareketinin sembolü "salyangoz"dur. Hayat içinde sürekli yiyerek yavaş, temkinli ama kararlılıkla ilerleyen salyangoz, cüssesinden beklenmeyecek mesafeler aşar ve geçtiği yerlerde izini bırakır. Tıpkı simgesi salyangoz gibi, Slow Food hareketi de yola çıktığından beri inanılmaz mesafeler kat etmiş, 1986'da İtalya'da küçük bir grupken, bugün 132 ülkede yaklaşık 100 bin üyesiyle dünyanın en etkili gastronomi hareketine dönüşmüştür.

Slow Food Devrimi'nde "temiz, adil, sağlıklı gıda" prensibiyle endüstriyel gıdalara ve beslenme biçimlerine karşı mücadele veren ve unutulmaya yüz tutan yeme içme geleneklerinin, tarım yöntemlerinin ve biyoçeşitliliğin korunması için çalışan bu hareketin heyecan verici macerasını okuyacaksınız.

Vandana Shiva ve Defne Koryürek'in önsözleriyle!Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sinek Sekiz Yayınevi

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

“Yavaş ye oğlum, boğulacaksın!”
Ceyhan Usanmaz

Yazının başlarında Türkiye’deki durumun çok da vahim olmadığı ama gidişatın ne yönde olduğunun aşikârlığından söz etmiştik. Bunun bir örneğini Slow Food Devrimi kitabının Türkçe baskısı için önsöz yazan Defne Koryürek’in cümlelerinde bulmak mümkün. İstanbul’da geçen çocukluğundan ve çocukluğundaki lezzetlerden bahseden Koryürek’in yazısı ne yazık ki kaybolup gidenlere dair bir “hatırlatma” niteliğinde; üstelik çok kısa bir süre içerisinde: “Çok zaman önce değildi bütün bunlar. Nine falan değilim zira. Ama neydiyse hayal ettiğimiz, neyin peşine düştüysek... Bugün Kanlıkavak akmıyor, lüferse yok olmanın eşiğinde; ama hâkim olamadığımız bir yenileme arzusuna yenik, teknolojik oyuncaklarımızla başbaşayız hepimiz.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.