0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
26,74 TL
35,19 TL %24
Standart Teslimat : 24 Ocak - 28 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Siyaset Zalimdir-Aydın Menderes'le Bir Parti Tecrübesi Kitap Açıklaması

 

"Siyaset Arapça kökenli bir kelimedir, anlamı da at terbiye etme sanatıdır, ama insan terbiye etme sanatıdır da denir. Halkımız siyasetten kurnazlık anlamı da çıkarır" der Bülent Daver. Carl Schmidt "Siyaset, düşmanı tesbit etme sanatı", Winston Churchill siyaset "Yarın, gelecek hafta, gelecek yıl neler olacağını tahmin etme yeteneği, söyledikleri doğru çıkmayınca bunun sebeplerini açıklama sanatıdır" ve "Sevmediğin biriyle akşam yemeği yemektir" diye tarif eder. Süleyman Demirel'e göre, "Siyaset zaaf kabul etmez, 'keşke'si yoktur. Siyasette yol arkadaşını seçemezsin, gelenle yapılır ve siyasette %70'den fazla risk alınamaz."

Menderes ailesi siyasetin zulmüne uğramış bir aile olmakla birlikte "Menderes" ismi Türkiye siyasetinde her zaman geçerli olmuştur. Adnan Menderes'in küçük oğlu Aydın Menderes, kendini iyi yetiştirmiş, çok yönlü kültüre sahip, tarih bilen, hafızası kuvvetli, analiz gücü yüksek, çok kitap okuyan, memleket meseleleri üzerine düşünen biridir. "Ben siyasetten ve toprak (ziraat)tan anlarım. (...) Hayatımın on yılını çıkarın gerisi siyasetle dolu geçti. Bilye oynamadım, hükümet nedir, siyaset nasıl olur buna akıl erdirmeye çalıştım. (...) Su ile balık gibi siyasetin içindeyim" diyen Aydın Menderes 12 Eylül darbesi ile on yıl siyasetten yasaklanır. 1987 referan dumundan sonra siyasete ara verir. 1992 yılında yeni parti kurma çalışmalarına başlar. 21 Mayıs 1993'te 120 kurucu ile Büyük Değişim Partisi'ni kurar. İki ayda 53 ilde teşkilat kurulur. 44 ilin ilçeleri dahil kongreleri yapılır. Hiçbir çevre ve güç mihrakının yardımı olmadan milyarlık giderlerini küçük bütçelerden karşılayarak, Anadolu'da bir umudun, hasretin peşinde koşan (çoğu ilk defa siyasete giren) binlerce kişi ile ilk genel kurulunu yapar; ama bu partinin ömrü 6 Şubat 1994'e kadar sürer ve DP ile birleşmek için feshedilir.

Kitabın yazarı siyaseti hiç düşünmeyen bir kişidir. Aydın Menderes'e, "kendine özgü siyaseti"nde, başarılı olması için yardımcı olmak ister. Büyük Değişim Partisi öncesi ve sonrası gelişmelere, kuruluşa, kurucular ve faaliyetlerine tarih için tanıklık etmek ister. Kitap içindeki ekler bölümünün dışında bu kitapla, 1989-1995 yılları arasında Aydın Menderes'in konuşma ve faaliyetlerini gösteren dört saatlik bir DVD verilmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.