Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Sistem Kitap Açıklaması

 


Hissedarlarına yapacağı sunumda, kurucusu olduğu yazılım şirketinin geliştirdiği ve Google'la rekabet edebilecek arama motorunu tanıtan Marc, yarattığı yapay zekânın yalnızca birkaç küçük kusuru olduğunu sanıyordu. Yazılımın hazırlanmasında çalışan iki programcının esrarengiz ölümünden sonra, virüsün dünyadaki internet ağına hızla yayıldığı ve ulaştığı her yerde korkunç bir kaos ve yıkım yarattığı anlaşıldığında, işlemediği iki cinayetin zanlısı olarak aranmaya başlamıştı bile. Eski çalışanı Lisa ile birlikte bu yapay zekânın üstesinden gelip dünyayı kurtaracak bir antivirüs programı yazmak için ölümüne bir savaşa giriştiler. Ama daha hiçbir şey görmemişlerdi...

Bilgisayarlarının, açıp kapadıkları basit makineler olduğunu düşünenler! Düğmeye basmadan önce bir kez daha düşünün!


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 376

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 405

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

SİSTEM HATA VERİYOR
Kemal Küçükgedik

İnsanoğlunun yapay bir zekâ yaratma arzusu Yunan mitolojisindeki Talos’a, Galatea’ya ve hatta Pandora’ya kadar dayandırılabilir. Yaratılan zekânın insanı yok edebileceği korkusu ise yine Pandora efsanesinde başlamakla birlikte Mary Shelley’nin Frankenstein’ında edebiyatın da içine geçer. Frankenstein’ın ilk basımından günümüze neredeyse iki yüzyıl geçmiş olsa da yapay zekâ/canavar yaratma korkusu her zaman güncelliğini korumayı başardı. Arthur C Clarke’ın 2001: Uzay Macerası romanından tutun, William Gibson’ın eserlerine kadar yapay zeka konusu heyecan verdiği kadar korkutucu da olmuştur..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Dünya değişti... Bütünüyle hissediyoruz, bütünüyle kuşkuluyuz, bütünüyle huzursuzuz... Avcı-toplayıcıydık bir zamanlar, doğaydık, doğanın kendisiydik, sonra bir şeyler harekete geçti içimizde, toprağı keşfettik, ona bağlandık, bağlandıkça benlik bilincimiz de gelişti, ayrıştık sonra, çoğaldık, evrimleştik işte diğer bir deyişle... Doğadan, topraktan kopmak için nice savaşlar verdik, koskoca bir medeniyetler silsilesi yarattık. Uygarlıkla yok ettiklerimizin tamamen farkındayız şimdi, yarattığımızın ise ne olduğunu pek bilmiyoruz ama... Teknolojiyle koyun koyunayız ya koynumuzdakinin yılan mı yoksa bir kurtuluş habercisi mi olduğuna bir türlü karar veremiyoruz. Kuşku duymakta o kadar ileri gittik ki, onu yeni çağın felsefesi haline getirdik, simülakrlar ve simülasyon dedik, daha da uzaklara gittik...
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.01.2011

Yapay Zeka

Yapay zeka, pc'ler, internet... Az biraz bu konuları sevenleri oldukça mutlu edecek bir kitap.  

21.11.2010

Gelecek

Bilgisayarlar yazarın da dediği gibi hayatımınızda çok büyük yerler kaplamaya başladılar ve biz günlük işlerimiz dışında bilgisayarlarıın arka planda neler yaptığından haberdar bile değiliz, gelecekte çok daha iyi makinelerimiz oldukça, çok daha az sistem bilgimizin olacağı doğru bir nokta, teknolojiyi geliştirirken onu kontrol gücümüzü kaybediyoruz.

Okunması gereken heyecanlı ve akıcı bir roman. Tavsiye ediyorum.

24.10.2010

Etkileyici

Yazarın kendisi de bilgisayar mühendisi olduğu için, detaylar gerçekci ve zengin. Kurgu ise çok sağlam bir mantığa oturtulmuş ve oldukça olası bir bilim-kurgu. Ayrica, doğa-evrim, bilgisayarlar,  modern yaşam biçimi ile ilgili saptamalar, gözlemler cok yönlü ve çok ilginç.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.