Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Şiddet Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden) 

 

 

Žižek’e göre sahte şiddet-karşıtları var. Öznel şiddete karşı savaşırken nefret ettikleri durumun ta kendisini yaratan iki yüzlüler bunlar. Benzer bir şekilde, doğrudan şiddeti alt etmenin bir aracı olan dilin özünde bile bir şiddet yatar.

 Şiddeti kesinkes kınamak, “kötü” bir şey olarak lanetlemek ideolojik bir operasyondur, bu operasyonla toplumdaki temel şiddet biçimleri görünmez kılınır. Batı toplumları şiddet türlerine büyük duyarlılık göstermesine rağmen bizi en vahşi şiddet biçimlerine karşı duyarsızlaştırır da. Üstelik bunu kurbanlara gösterilen insancıl sempati kisvesi altında yapar

 Žižek için acımasızlık olmadan sevgi güçsüzdür; sevgiyi meleksi kılan, patetik bir duygusallığın ötesine taşıyan şey sevginin acımasızlığı, yani onun şiddetle olan bağıdır. Sevgiyi “insanın doğal sınırlarının ötesine” yükselten şey işte bu bağdır.

  Bu kitapta Žižek şiddete doğrudan değil kendi deyimiyle “yamuk” bakıyor ve altı farklı “yan bakış” sunarak yeni bir perspektif açıyor.

Žižek Avrupa psikanalizinin ve tabii ki kültürel teorinin muhteşem ve vazgeçilmez bir parçası.        -  Terry Eagleton, Oxford Üniversitesi - 

Uydurma gerçeklikler ve küresel yanılsamalar çağına karşı sırtını sağlama almadan, muhafazakarlığa saygı duymadan, büyük bir cesaretle saldırabilen etkileyici bir eleştirmen. 

-  Times Literary Suplement - 

Tek kişilik kültür parçalayıcı ... savaş sonrası dönemin hızla yükselen filozofu.                                   -  Village Voice - 

 

Yayına Hazırlayan : Ayça Göçmen

Kapak Fotoğrafı  : Evşen Yeşert

Tasarım  : Mehmet Öznur

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

12.09.2019

Okumalısın !

Zizek'in konferanslarını sürekli izlerdim ve bayılırım kendisine  . İlk okuduğum kitabı " Şiddet " . Bir çok açıdan şiddet konusuna değinmiş , çok öğretici bir kitap . Bilmediğiniz bir çok şeyi öğreniyorsunuz .Okumanız gereken veya gerekli olacağını düşüneceğiniz bir çok konu-kitap olacak :)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.