44,85 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sessiz Hasta Kitap Açıklaması

 

Kendi zihninde kapana kısılmış, konuşmayan bir kadın ve ona yardım etmeye kararlı bir terapistle gizemli ama bir o kadar da gerilim dolu bir yolculuğa hazır mısınız? Bir cinayet ekseninde bu iki karakterin başından geçen olayları ele alan Sessiz Hasta, başından sonuna kadar heyecan dolu kurgusuyla okurları hikâyeye dâhil ediyor. Gelin, psikoterapist Theo Faber'ın cinayet gecesinden beri tek kelime konuşmayan Alicia Berenson üzerinden gerçeği arayışına tanık olacağınız bu psikolojik romandan kısaca bahsedelim.

 

"Sessiz Hasta" adlı kitabı neden okumalısınız?

Alex Michaelides sizi elinizden düşüremeyeceğiniz bir romanla tanıştırıyor. Sessiz Hasta, tanınmış bir fotoğrafçıyla evli olan Alicia’nın bir akşam kocası Gabriel’ın suratına beş el ateş etmesi ve sonra bir daha tek kelime etmemesi üzerine kuruluyor. Ünlü ressam Alicia Berenson, kocası Gabriel'ı öldürmekten suçlu bulunuyor fakat psikolojik sorunları olduğu iddia edilerek Grove adı psikiyatri birimine kabul ediliyor. Alicia ile yakından ilgilenen bir psikoterapist olan Theo Faber, olaydan tam altı yıl sonra Grove'da açılan bir pozisyona kabul ediliyor ve özel isteği üzerine cinayet gününden beri konuşmayan Alicia'nın psikoterapisti oluyor. Asıl amacı başından beri Alicia ile iletişim kurmak olan Theo, hikâyenin geçerliliğini sorgularken Alicia’nın kocasının öldürüldüğü gece gerçekte neler olduğunu ortaya çıkarmasını istiyor. Sessiz Hasta’nın büyük bir kısmı günümüzde geçiyor ve Alicia’nın geçmişte yazdığı günlüğünden kesitler dışında hikâyenin çoğu Theo karakterinin ağzından anlatılıyor. Karakterlerini ustaca inşa eden yazar; romanındaki gizem, heyecan ve gerilim unsurlarını bir an bile kaybetmiyor. Yazar; okuyucuyu âdeta bir suçlunun zihnine, uzun ve dolambaçlı bir yola girmeye davet ediyor.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Alex Michaelides’in taslağını tamamlamadan önce romanı elli kere yeniden yazdığını biliyor muydunuz? Peki ya olay örgüsü için Euripides'in Alkestis isimli trajedisi yazara bir ilham kaynağı olurken anlatımının Agatha Christie'den etkilendiğini duymuş muydunuz? Roman, piyasaya çıktıktan sonra The New York Times'ın en çok satanlar listesine bir numaradan giriş yapar. Daha sonra eser, gizem ve gerilim kategorisinde Goodreads Okur Ödülü’nü kazanır. Ayrıca, Sessiz Hasta’nın beyaz perde uyarlaması için de çalışmalar devam etmekte.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Sessiz Hasta romanıyla büyük ilgi gören Alex Michaelides’in antik Yunan ve gerilim ögeleriyle dolu bir diğer romanı Yitik Kızlar’ı listenize ekleyebilirsiniz. Benzer bir türde kaleme alınan Sarah Pinborough’ın Gözlerinin Ardında ve Paula Hawkins’in Trendeki Kız isimli romanlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca Harlan Coben’ın kaleminden gizem ve gerilim dolu Yabancı ve Gillian Flynn’in yazdığı Kayıp Kız romanlarına da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.08.2021

Güzel

Güzel okunabilir

02.06.2021

Çok sürükleyici

Anlatımı çok akıcı son ana kadar ne olacak diye merakla okuyorsunuz psikolojik gerilim sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap

23.04.2021

Okunması önerilir

Her kütüphanede olması getekli. Çok güzel sürükleyici

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.