Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Seks Neden Keyiflidir Kitap Açıklaması

 


Biz insanlara, birçok hayvanın cinsel yaşamı garip görünür. Oysa cinsel yaşamı garip olan asıl bizleriz. Neden mi: Gözden uzak çiftleşen tek tür biziz. Dahası, istediğimiz zaman, hatta döllenmenin olanaksız olduğu dönemlerde bile çiftleşiriz. İnsan dişisi döllenmeye elverişli olduğu dönemi tam olarak bilmez, bilse de diğer dişi memeliler gibi bunu renk değiştirerek, koku salgılayarak ve sesler çıkararak ilan etmez.Cinselliğimiz, en yakın atalarımız olan insansımaymunlardan neden bu kadar farklı? Neden memeliler arasında bir tek insan dişisi menepoza girer? Neden insan erkeği, hamile bıraktığı dişinin yanında kalıp genlerini taşıyan yavrularının yetiştirilmesine (genelde) yardımcı olur?Fizyoloji ve evrimsel biyoloji dallarında uzman, ödüller kazanmış bir yazar olar Jared Diamond, cinsel açıdan bizi atalarımızdan bunca farklı kılan evrimsel etkenleri araştırıyor ve insan konumuna erişmemizde, büyük beyinlerimiz ve dik durabilen gövdemiz kadar cinselliğimizin de hayati önem taşıdığını çarpıcı örnekler vererek açıklıyor.Sayfa Sayısı: 159

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Varlık Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.12.2020

İnsanın varlığı üzerine güzel bir deneme

İnsanoğlu varlığı ile ilgili sorgulamalar yapadursun, yeryüzünde neden var olduğunu sorgulayadursun... Bizleri var eden birçok konuda yazar, kendimizden emin olduklarımız hakkında önemli sorgulamalar yapıyor... Magazinel değil, bilimsel açılımlar var...

28.05.2010

Seks neden keyiflidir? Jared Diamond

Bir kitabın çevirisi bu kadar mı başarısız olur. Cümle düşüklükleri, ifade hataları, hedefine yaklaşmayan kelimeler.. Toparlanamamış cümleler. Normalde 2 - 3 saatte okunabilecek bir kitap iken, konsantre olamadığınız için çok uzun sürüyor.
Yeniden çevrimi yapılmalı. Çeviren adına ise çok üzgünüm. Mutlaka iyi niyetlidir ama olmamış..

21.12.2009

Cinsel Evrim

Jared Diamond, eğlenceli anlatımıyla insanın cinsel evrimine dair hoş bir kitap yazmış. Bazı hayvan türlerine ait ayrıntılarla, bizim türümüze yaptığı bağdaştırmalar çok keyifli.

Kadın erkek ilişkilerindeki bazı sorunlara bulduğu cevaplar, her ne kadar çözüm olmasa da esprili yaklaşımı ve bilimsel gerçeklere dayandırdığı için, okurken gülümsetiyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.