4/5 - 33 Kişi Yorum Yap
15,27 TL
21,5 TL %29
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 11 - 15 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Günümüzde Türkiye’de otuz tarikat silsilesinin ve bunlara bağlı dört yüz civarında kolun, sekiz yüz civarında medresenin faaliyette olduğu tahmin ediliyor. Çoğu holdinge dönüşen tarikatlar büyük bir ekonomik sektör oluşturuyor. Hızla gelişen her sektörde olduğu gibi, bu alanda da kayıt dışı ve merdivenaltı ekonomi gelişiyor. Bireyin kurtuluşunun cemaat yoluyla gerçekleşeceğine dair güçlü bir inanç aşılanıyor. Merdivenaltı tarikat ve cemaatler, geleneksel tarikatların yöntem ve söylemlerini taklit ederken, bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikâyelere başvuruyorlar. Müritler, çeşitli yöntemlerle ikna edilerek, ağırlıklı olarak ekonomik ve cinsel istismara maruz kalıyorlar.

İsmail Saymaz, ilkokul mezunu, Arapça ve Kur’an bilmeyen, hatta namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen, bazılarının yüzlerce müridi olan, haklarında dava açılmış altı sahte şeyh vakasını inceliyor. Bir kısmının Kur’an kursu da işlettiği, tekke sahibi olduğu bu şeyhler, şehvet ile servet edinme arzusunun iç içe geçtiği bir dünyada, yüzlerce kadın ve erkeğin iradesini teslim alıyorlar. Haklarında şikâyet veya ihbarda bulunulmadıkça, faaliyetlerini yıllarca sürdürebiliyorlar. Esas olarak, devlet tarafından “gerçek şeyhlere” tanınmış resmî hoşgörüden, koruma zırhından ve dokunulmazlıktan yararlanıyorlar. Şehvetiye Tarikatı, kısa yoldan servet edinme hırsının ve bastırılmış cinsel arzuların dinî inançlar temelinde kışkırtılıp, kullanıldığı bir dünyaya ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%42,4
%33,3
%12,1
%6,1
%6,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.11.2019

etkileyici

ince bir kitap .konu ülkemizin içinde olduğu yozlaşmış, İslam'la alakası olmayan cemaat,tarikat işleri,cahil insanların kendilerini şeyh ilan etmeleri ve müritlerine yaptıkları maddi manevi cinsel istismarlari, direk olarak kendi ağızlarından mahkeme tutanağı şeklinde anlatılması.okurken mide sağlam olsun yalnız....içiniz almayabilir

01.11.2019

İnanış

Kitap çok güzel bir dille yazılmış, okudukça hayretler içinde kalıyorsun. İnsanları din ile kandırıp sapıklıkta son noktaları yaşayan ciddi bir kesim var. Bunların denetim altında olması değil kökünden kaldırılması gerekiyor. Ülkede cehalet sınır tanımıyor, bu inançta olamaz bu sadece zavallılık.

22.10.2019

ibretlik ve gercek olaylar

Sorgusuz sualsiz bir adanmışlığın peşine kendini din alimi olarak tanıtan kişilerin müritleri üzerindeki etkilerini mahkeme kayıtları ile ortaya koyan ibretlik bir kitap. yazar Tarikat ve cemaatlerin sosyal bir vaka olduğunu ifade ediyor ve bunların yasaklanması yerine denetim altına alınması gerektiğinden bahsediyor . Merdivenaltı tarikatların önüne geçilmesinin çarelerinden birisi olarak bunu sunuyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.