4,5/5 - 6 Kişi Yorum Yap, Kazan!
13,68 TL
19,0 TL %28
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 19 Eylül (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 20 Eylül
Standart Teslimat : 21 - 23 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Günümüzde Türkiye’de otuz tarikat silsilesinin ve bunlara bağlı dört yüz civarında kolun, sekiz yüz civarında medresenin faaliyette olduğu tahmin ediliyor. Çoğu holdinge dönüşen tarikatlar büyük bir ekonomik sektör oluşturuyor. Hızla gelişen her sektörde olduğu gibi, bu alanda da kayıt dışı ve merdivenaltı ekonomi gelişiyor. Bireyin kurtuluşunun cemaat yoluyla gerçekleşeceğine dair güçlü bir inanç aşılanıyor. Merdivenaltı tarikat ve cemaatler, geleneksel tarikatların yöntem ve söylemlerini taklit ederken, bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikâyelere başvuruyorlar. Müritler, çeşitli yöntemlerle ikna edilerek, ağırlıklı olarak ekonomik ve cinsel istismara maruz kalıyorlar.

İsmail Saymaz, ilkokul mezunu, Arapça ve Kur’an bilmeyen, hatta namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen, bazılarının yüzlerce müridi olan, haklarında dava açılmış altı sahte şeyh vakasını inceliyor. Bir kısmının Kur’an kursu da işlettiği, tekke sahibi olduğu bu şeyhler, şehvet ile servet edinme arzusunun iç içe geçtiği bir dünyada, yüzlerce kadın ve erkeğin iradesini teslim alıyorlar. Haklarında şikâyet veya ihbarda bulunulmadıkça, faaliyetlerini yıllarca sürdürebiliyorlar. Esas olarak, devlet tarafından “gerçek şeyhlere” tanınmış resmî hoşgörüden, koruma zırhından ve dokunulmazlıktan yararlanıyorlar. Şehvetiye Tarikatı, kısa yoldan servet edinme hırsının ve bastırılmış cinsel arzuların dinî inançlar temelinde kışkırtılıp, kullanıldığı bir dünyaya ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

11.09.2019

şok şok şok

kitap okuduktan sonra yaşadığım şoku hala atlatamıyorum. böylesine sapık böylesine çarpık tarikat vs. şoktayım. başarılı bir çalışma olmuş.

10.09.2019

yazı dizisi

din kisvesi altında insanları kandıranlarla, bunlara göz göre göre kanan cahiliyette insanları okudukça şaşıracaksınız. birkaç satte biten akıcılıkta bir kitap. ama kitap olarak sunulması çok da anlamlı olmamış; iyi bir yazı dizisi kıvamında olmuş.

21.08.2019

insan gerçekten hayret ediyor!..

Ülkemizde şu anda 30 kadar tarikatın yüzlerce kolu faaliyet gösteriyor ve bunlar seksenlerde olduğu gibi sadece Allah yolunda çalışan kendi halinde kurumlar değil. Birçoğunun yardım kuruluşları, şirketleri hatta holdingleri var. Bu kitap bunların dışında kalan yazarın tabiriyle "merdiven altı" tarikatlara odaklanıyor. Zira büyük tarikatlar tekke ve zaviyelerin kapatılması kanunu yürürlükte olmasına karşın rahatça faaliyet alanı bulurken küçük, kişi odaklı tarikatlar bu yasaya dayanarak kapatılıyor. Kapatılan bu 6 tarikatın hikâyesini dava dosyalarından kan donduran örneklerle anlatıyor yazar. İnsan gerçekten hayret ediyor. bunlar benim ülkemde mi oluyor diye düşünüyor, bu kadarı da olmaz diyorsunuz. Bir solukta bitireceğiniz bu kitap aslında hepimizin bildiği ancak bu kadarı da olur mu dedirten gerçeklere fener tutuyor.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız