3/5 - 7 Kişi Yorum Yap, Kazan!
18,24 TL
24,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 18 - 20 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Bilim kurgu/fantastik edebiyat alanının "Nobel"i ARTHUR C. CLARKE ödülünü üz kez kazanan tek yazardan varoluşsal bir polisiye... Yayınlanışının hemen ardından, 2010 yılında Hugo, Dünya Fantezi, Nebula ve Arthur c. Clarke ödüllerini kazananan Şehir Ve Şehir, okuyucuyu sanatsal doruklara çıkaran bir gerilim romanı...
Britanya fantastik edebiyatının parlak isimlerinden China Miéville, fantastik edebiyat alanının "Nobel"i olarak nitelendirilen Arthur C. Clarke ödülünü üç kez kazanan tek yazardır.
Yazarına Hugo, Dünya Fantezi, Nebula ve Arthur C. Clarke ödüllerini kazandıran Şehir ve Şehir; gerçek ya da hayal ürünü, hiçbir şehre benzemeyen bir şehirde geçen varoluşsal bir polisiyedir.
Avrupa'nın kıyıda köşede kalmış bir şehri olan Bes?el'de bir kadın cesedi bulunur. Bu olay, başta, Ağır Suçlar Birimi müfettişi Tyador Borlú'ya sıradan bir cinayet gibi gelir. Ama soruşturma ilerledikçe, kanıtlar onu hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül planlara götürür.
Borlú, Bes?el'den, dünya yüzünde onun kadar tuhaf olan tek metropole gitmek zorundadır. Bu sıradan bir sınır geçişi değil, fiziksel olduğu kadar, ruhsal da bir geçiştir. Bir algı değişimi, görülmeyenin görülmeye başlanmasıdır. Gideceği yer Bes?el'in aynısı, rakibi, yakın komşusu zengin ve hareketli Ul Qoma şehridir. Ul Qomalı dedektif Quissim Dhatt'la beraber ve bu geçişle mücadele ederek, komşu şehri yok etmeye ant içmiş aşırı milliyetçilerin ve iki şehri birleştirme hayalleri kuran birleşmecilerin çıkarcı yeraltı dünyasında bulur kendini. Dedektifler ölen kadının sırrını çözerken, bunun hayatlarına mal olabileceği gerçeğinin farkına varırlar. Karşılarına çıkan şey, Bes?el ve Ul Qoma'daki tehlikeli güçlerdir: Ve iki şehir arasında gizlenen şey, bu güçlerin en korkuncudur.
Kafka, Philip K. Dick, Raymond Chandler gibi yazarların, 1984 romanının izlerini taşıyan Şehir ve Şehir, insanı metafiziksel ve sanatsal doruklara çıkaran bir gerilim romanıdır.Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

 

Puanlamalar

%28,6
%42,9
%14,3
%0
%14,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

19.08.2015

Bu mu bilim kurgu?

Ben, o Hugo, Clark vb. gibi ödüllerin yalnızca blimkurgulara verildiğini sanıyordum. Yanıldım galiba, çünkü bu kitap bir bilimkurgu değil bence. Bilimin, teknolojinin zerresi yok. Kurgu zaten her romanda var. Öyleyse ne? Ütopik kurgu? Tabii sosyal bilim kurgusu olabilir, böyle bir sınıflama varsa. Ben bu kitaba özgü bir tanım getireyim: Şehir-kurgu. Yazar iç içe geçmiş iki şehri çok güzel kurgulamış, öbür şehiri görmemeyi, görmezden gelmeyi, yokmuş gibi yaşamayı, böyle yaparak yaşamanın gereklerini, zorluklarını ve ihlallerini anlatmış. İki ayrı ülke haline gelince olan ilişkileri tanımlamış. Bunlar çok özgün ve kanımca iyi de olmuş. Cendereye sıkışmış gibi yaşama hissi uyandırıyor. İyi bir polisiye mi? Evet, sanırım. Sürükleyici mi? Fena değil, sıklıkla akıcı, merak ettirici. Bazen art arda yazılmış diyaloglarda hangi sözü kimin söylediği karışıyor, duraklayıp bulmak gerekiyor, çünkü o cümle o anki konuşulanla alakasızmış gibi duruyor, ne dendiğini anlamaya çalışmak lazım. Kahramanının fikir yürütmelerini de her zaman yakalayamadım. Çeviri tadını kaçırmış olabilir mi acaba? Sonuç: Dört tane bililm kurgu ödülü alacak kadar ne var anlamadım, hem de bilim kurgu olmadığı halde. Biri bana anlatsın.

16.05.2013

beklentimi karşılamadı

China Mievelle hakkında yurt dışındaki kaynaklarda çok olumlu yorumlar okumuştum. Romanlarını öve öve bitiremiyordu kimse. Sci-fi dalında birçok ödülü de kazanmış bir yazar olması beni baya büyük bir beklentiye sokmuştu. Fakat idefix'te ve diğer kitap sitelerinde hakkında yorum hiç yoktu. Ülkemizde neden satılmamış diye merak etmiştim. Ülkemizdeki okuyucuların kaybettiği hiç bir şey yok. Kitap çok vasat. Sadece ve sadece fikir olarak aynı yerde iki farklı şehir olması düşüncesi farklı. Ama hikaye, anlatım, kurgu hepsi vasat. Bu kadar ödülü nasıl amış yurtdışında nasıl bu kadar beğenilmiş anlamadım.
Yazarın en iyi kitabı olarak gösteriliyor şehir ve şehir. Çok merak ediyorsanız okuyun ama onun dışında zamanınızı harcamaya değmez.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız