35,05 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Satori: Zen'le Yaşamak-Doğu Öğretileri Kitap Açıklaması

 

'Siz satoriye erince her bir çimen yaprağının ardında değer biçilmez taşlardan yapılmış saray gibi bir konak keşfedersiniz. Ama satoriye ermedikçe saray gibi bir konak tek bir çimen yaprağının ardında saklanabilir.' Zen özdeyişi Zen öğretisinin başı da sonu da satoridir, aydınlanmadır.

Zen öğretisinde satoriye erişmek demek; varlığımızın benlik çekirdeğinin çevresinde oluşan ve içinde esir olduğumuz benlik kabuğunun dışına çıkmak, ezeli dünyanın mutlak gerçekliğini kendi zihin derinliklerimizde idrak etmek ve yaşamaktır.

Dünyayı berrak bir gözle görmek, algılar ötesi aşkınlık duygusu ile 'mutlak şimdi' veya 'ebedi şimdi' ile hemhâl olmak demektir.

Izdırabı, yanılgıyı yenip mutlak mutluluk bilincine ulaşmaktır. Bağımlılıklardan bağımsızlığa, özgürlüğe geçmektir.

İşte bu kitap da hepimizde varolan ancak açığa çıkmamış aydınlanma yaşantısını Buda'nın yaşadığı dönemden başlayarak ve sonraki yıllarda yazılmış Budacı metinlerden (Hint, Çin, Japon) yola çıkarak Zen öğretisinin ruhunu anlamak için aktarılmaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.