Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Gencay Kasapcı, Cihat Burak, Van Gogh, Giacometti ve daha pek önemli isim ve eser Sanat Dünyamız'ın 148. Sayısında.

Sanat Dünyamız'ın Eylül-Ekim 2015 sayısı (no.148); aralarında Gencay Kasapcı, Van Gogh, Giacometti, Mardin Bienali, ArtInternational, Selçuklular sergisi, Gustav Mahler'i içeren yazıların da olduğu geniş bir yelpazede sanatın çeşitli alanlarından metinlerden oluşuyor. Dergi, aynı zamanda, 100. doğum yıldönümü nedeniyle mimar/yazar/sanatçı Cihat burak'ın bir desen defterinden sayfaları Necmi Sönmez'in metniyle birlikte sunuyor.

3. Uluslararası Mardin Bienali
Mardin Sinema derneği tarafından ve özel sektörün desteğiyle 15 Mayıs -15 Haziran 2015 tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleştirilen uluslararası Mardin bienali'ni Nazlı Pektaş değerlendirdi.
Gencay Kasapcı ve Özgürlük Anıtı
1950'lerden itibaren uluslarası literatüre giren sanatçı Gencay Kasapcı'nın (Ankara, 1933) çalışmalarını sanat tarihçi Ömer Faruk Şerifoğlu kaleme aldı. Özellikle optik çalışmalarıyla ve Zero Group'un 1966'daki "avant garde" sergisinde yer alan eseriyle dikkat çekmiş sanatçının bu eseri 2 Eylül-10 Ocak arasında Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Zero Group sergisinde de yer alıyor.

ArtInternational 2015'ten Sesler, Eserler
Uluslararası ArtIntertıonal sanat fuarının üçüncüsüİ, geçen yıllardaki gibi yine Haliç Kongre Merkezi'nde, 4-5-6 Eylül tarihlerinde yapılıyor. Hem fuarın hem sanatçıların yelpazesi hakkında fikir edinmek ve sanatçıları daha yakından tanımak için hazırlanan dosya sanatçıların eserlerinden örnekler ve şu iki soruya cevaplarını içeriyor:
1- Son dönem çalışmalarınızda ilham kaynağınız ve ana meseleleriniz nelerdir?
2-ArtInternational için neler söylemek istersiniz?

Van Gogh ve Dr. Gachet
Araştırmacı/yazar Tunç Tayanç ressam ve pullarla ilgili yazılarına bir yenisini eklerken, Van Gogh'un Dr. Gachet resminin arkaplanını ve akıbetini, henüz cevaplanamamış soruları anlattı.
Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde"Selçuklular" Sergisi
Sanat tarihçisi, müze yönetmeni Şennur Şentürk, Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nin 18 Mayıs-18 Kasım 2015 tarihleri arasında izleyicilerle buluşturduğu "Selçuklular" sergisini değerlendirdi. Sergide farklı müzelerden gelen eserler yer alıyor.

Giacometti
Heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti'nin Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisi Pera Müzesi'nde 11 Şubat-26 Nisan 2015 tarihleri arasında yer aldı. Müze'nin Giacommetti Vakfı'nın katkılarıyla sunduğu ve retrospektif yaklaşımla hazırlanmış sergiyi Şinasi Tek kaleme aldı.
"Günümüzde İslam Sanatı: Ortadoğu'da Güncel Sanat" sergisi üzerinden Batı Sanatında Tokenizm ve Şarkiyatçılık Abd'de Illinois Üniversitesi (Chicago), sanat tarihi bölümünde doktora öğrencisi olan Pınar Üner Yılmaz, Los Angeles Sanat Müzesi'nde 3 ocak 2016'ya kadar açık "Günümüzde İslam sanatı: Ortadoğu'da Güncel Sanat" sergisini izledi ve Batı sanatında "tokenizm" ve "şarkiyatçılık" okuması yaptı.

Gustav Mahler'de Anlatım Endişesi, Abartı ve İnanç Teması
Yazar/editör Selçuk Aylar, Gustav Mahler üzerine metninde bestecinin yanı sıra müzik, sanat, yüce, modern, miras vb temaları tartıştı.
Ek: Cihat Burak'ın Zamandan Bağımsızlığı /Bir Desen Defterinin Düşündürdükleri
Modern Türk Sanatı'nın en önemli temsilcilerinden Cihat Burak'ın 100. Doğum günü nedeniyle Sanat Dünyamız'ın 148. sayısında yayımlanan tıpkıbasım sayfalar, sanatçının Paris'teki ikinci uzun kalış döneminde (1960-64) gerçekleştirdiği bir desen defterinden alındı. Sönmez arşivindek, bu defter Cihat Burak'ın zamandan bağımsızlığını, tekil ve özgün duruşunu bir kez daha hatırlatıyor.
Necmi Sönmez'in metninden alıntı:
"Gençliğinden beri gördüğünü çizerek not alan Cihat Burak'ın yaratıcı sürecini, araştırmalarını en açık ve özlü biçimde ortaya çıkaran desenleri, onun hem dünyaya hem kendine olan bakış açısına göz kamaştırıcı bir ışık tutar."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 148

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız