151,2 TL
Standart Teslimat : 10 Ağustos - 13 Ağustos
Bu üründe kargo bedava!

Şamanizm Kitap Açıklaması

 


Mircea Eliade'nin bu kitabı şamanizmi bir bütün olarak ele alan ilk yapıttır. Bugün elimizde çeşitli şamanizmlere ilişkin hatırı sayılır miktarda belge var. Birçok özgün çalışma da şamanizmin budunbilimsel, toplumbilimsel, ruhbilimsel incelemesine girişmiştir. Ancak, bu engin bibliografyayı oluşturan yapıtlar, birkaç önemli çalışma dışında, son derece karmaşık olan şamanizm olgusuna genel dinler tarihi çerçevesinde yorumlama yoluna gitmemişlerdir. Eliade ise bu kitapta, şamanizmi bir dinler tarihçisi olarak ele almaya, anlamaya, anlatmaya, tarihsel ve kültürel görünümlerini ortaya koymaya girişir.Eliade'nin ana savı, kutsalın her görüngüleşiminin tüm kutsalı dile getirdiğidir. Ona göre en ilkel ve en yalın kutsal görüngüde bile kutsallık üstüne her şey söylenmiştir. Kutsalın kendini bir taşta ya da bir ağaçta dışa vurması, bir Tanrıda dışa vurmasından ne daha az gizemli ne de daha az ilgiye değerdir. Gerçekliğin kutsallaşma süreci hep aynıdır; yalnızca bu kutsallaşımın insan bilincinde aldığı biçim değişir.Sayfa Sayısı: 628

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.01.2013

tavsiye ediyorum

Birincisi Eliade ismi belki de dinler tarihi konusundaki en önemli isim denilebilinir. Yazarın bilgisi konusunda bu nedenle bir şüpheniz olmasın. İkincisi kitap geçektende çok kapsamlı şekilde, bir şaman toplumunda şamanın seçiliş aşamasından giysilerine kadar bir çok ayrıntıyı bir çok farklı şaman toplumunu ele alarak anlatmaktadır. Bunun yanı sıra kitabın dili çok akıcı olamakla beraber, cümleleri yoğundur.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.