Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Saklı Bahçeler Haritası Kitap Açıklaması

 


Nermin Yıldırım, kaybolmuşlara, hayattan ne istediğini unutmuşlara ve çıkış aramaktan yorulmuşlara eşsiz bir harita sunuyor.

"Masumiyet çoktan terk ettiğimiz bir şehir, sadece çocukların bildiği eski bir şiir..."

Elli üç yıl önce yazılmış esrarengiz mektuplar almaya başlayan Rıdvan, mektupların anlattığı sıra dışı ihanet hikâyesinin peşine düşerek, geçmişten bugüne uzanan sancılı bir sırrı çözmeye koyulur. Parçalar birleştikçe "bütün" tekinsizleşecek; Rıdvan, yaklaşmaktan korktuğu kadim kavşağa doğru sürüklenecektir.

Saklı Bahçeler Haritası ile okuru aklın ve kalbin karanlık dehlizlerinde dolaştıran Nermin Yıldırım, kaybolmuşlara, hayattan ne istediğini unutmuşlara ve çıkış aramaktan yorulmuşlara eşsiz bir harita sunuyor.

"İnsanın karakteri, bir ülkenin ve bir çağın tarihiyle iç içe geçtiğinde hayatlar kolay savrulur. Birindeki değişim, diğerindeki değişimin habercisidir. Yarın ne olacağını kim bilebilir? Has bir dile yaslanan Nermin Yıldırım, insanın ruh haritası ile toplumun ruh haritasının kesiştiği yerde, edebiyatın güçlü haritasını çıkarıyor ve orada herkese yeni bir kader çiziyor."
-Burhan Sönmez-
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2013


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 306

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Saklı Bahçeler Haritası, tarihsel arka planının zenginliği, olay ve karakterleri, dili ve kurgusuyla Nermin Yıldırım'ın olgunluk dönemine girdiğini müjdeliyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.08.2017

Muhteşem bir roman

Yazarın olduğum ilk kitabıydı ve ve diğerlerini de mutlaka okuyacağım. Üslûp harika yer yer tebessüm yer yer inceden bir hüzün barındırmakla beraber , sayfaya ayracınızı koyup elinizden bıraktığınız zamanlarda acaba ne olacak ilerleyen sayfalarda diye düşünmeden edemeyeceğiniz bir kitap. Nermin Yıldırım da; "neden bu zamana kadar okumamışım" diye kendime kızdığım yazarlardan biri olarak yerini aldı. Mutlaka okuyunuz ve ne kadar halkı olduğumu anlayacaksınız.

24.12.2014

Saklı Bahçeler Haritası

Nermin Yıldırım´ın o yalın ve sıkmayan anlatımı kitapta kendini belli ediyor. Kısaca ÿ"güzelÿ" okunan cinsten.

28.11.2013

Saklı Bahçeler Haritası Üzerine

Yaşınız kırkın üzerinde ise, genç yazarları okumaya başlarken tek kaşınızı kaldırmaya başlamışsınız demektir.

Böyle başladım Nermin Yıldırım´ı okumaya. Sonra kurgudaki çok karmaşık olmayan ama dikkatlice kotarılması gereken yerlerin hakkını verişiyle biraz kaşım iner gibi oldu. Nihayet kullandığı yazı dilinin, Türkçe´nin mazisinden güzel taşları ölçülü bir şekilde, yerinde  kullanmaktan imtina etmeyen cesaretli ile yüzüm normale  döndü. Hadi açıkça söyleyelim, bu kez takdir ettiğimi ima eden diğer kaşım yerinden oynadı.

Sürükleyici roman sevenler, (okuyabildikleri her romanda olduğu gibi) bu romanda da sıkılmadan sayfaların üzerinden geçebilirler. Bu yıl kaç kitap okuduklarına dair tuttukları çetelenin kenarına bir çentik daha atabilirler. Metin kazmayı, sözlük kullanmayı seven okur takımı için ise hızlıca okunabilecek, zaman kaybı olarak görmeyecekleri bir hoş mesai fırsatı sunuyor kitap.

İki zaafı var yazarın. İlki, dünya tarihine ilişkin olayların izini  Google malumat aleminde izi çok kolay sürülebilir ıvır zıvır konular gibi algılayıp, hatasız bir şekilde verdiği tarihi bilgilerle yetinmek. Bilgilerde ÿ"hatasızlıkÿ" bir romanın üzerine vazife olmayan bir işteki başarısından ibarettir. Edebi metinler hatalı bilgiler içerebilir, hatta yazar bunu kasten dahi yapabilir. Çünkü roman referans değildir, oradan aklınızda kalanla çocuğunuzun ilkokul ödevine yardımcı olmaya kalkışmayın sakın. Keşke, Nermin Yıldırım yaşadığı şehirde kütüphaneye gidip (Lİbrary Barcalona çok da güzel bir mekan)  biraz daha derinlikli bir tarihi dekor kurabilseydi.

İkincisi, ÿ"Bazen gitmek dönüşü olmayan bir yoldu, bir kerelikti,ÿ" (s.121) gibi facebook filozofisi kategorisindeki sığ düşünsel tespitlere itibar etmesi. Bazen de ÿ"boğazından aşağı kadim bir sıcaklık yayılmıştıÿ" (s.174) örneğindeki gibi edebi olmaya heves etmiş tıknefes cümlelere tevessül etmesi. Son olarak, zaten çoğumuzun şüpheyle yaklaştığı, (nasıl bir ülkede yaşıyorsak, kelimelerden bile nefret edebiliyoruz) ´tekinsiz´ kelimesini çokça kullanması biraz rahatsız ediyor.

Netice olarak güzel kitap. Genç yazarları okumak hoş.Onların olgunlarını düşlemek de.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.