74,5 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Sahnenin Dışındakiler Kitap Açıklaması

 


Tanpınar'ın bu eseri 1920'li yılların, Millî Mücadele yıllarının romanıdır. Romanın kahramanlarından İhsan romanın bir yerinde "Orada (Anadolu'da) mücadele var, muharebe var. Mukadderatımız orada halledilecek! Asıl sahne orası. Biz burada malesef sadece seyirciyiz. Sahnenin dışındayız" demektedir. Roman adını ve konusunu "sahnenin dışında" olanların içlerinde ve etraflarında olup bitenlerle, zaman zaman geçmişe, maziye yönelerek değişimler, hasretler ihtiraslarla kazanmaktadır.Sayfa Sayısı: 343

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.05.2004

Sahnenin Dışındakiler mi içindekiler mi?

Mahur Beste, Sahnenin Dışındakiler ve Huzur genel kanaate göre nehir roman olarak tasarlanmıştır. Üç romandaki karakterler, olaylar çoğu zaman birbirine girmekte ve ancak üç roman okununca hepsi apayrı ve yeni anlamlar kazanmaktadır. Belki bu üç roman içinde "en zayıf" olarak nitelenen kitap olması okurun ilgisini diğer eserlere yöneltmiştir. Sahnenin Dışındakiler, milli mücadele yıllarını dolaylı olarak anlatma çabasıyla yola çıkmış, fakat bambaşka mecralara yol almış bir roman. Mahur Beste "müzik", Huzur "müzik, şehir, insan" olarak tanımlanırsa Sahnenin Dışındakiler de "oyun" olarak tanımlanmalıdır. Kitabın sonlarındaki "oyun içimizde geçiyordu" cümlesi sahne, sahnenin dışı ve oyun kavramlarının nasıl modern estetik çerçevesinde karıştığını özetler mahiyettedir. Tanpınar'ın estetiği, ironisi bu romanda da yüzünü her fırsatta gösteriyor. Tamamlanmamış izlenimi uyandırsa da (ki ucu açık "son"lar Tanpınar romanının adeta karakteristiğidir) diğer romanlarla birlikte okunması gereken bir roman... Bana Tanpınar'ı anlama yolunda yeni kapılar açtığını da ilave etmeliyim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.