Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Sağduyu Bilim ve Şüphecilik: Bilgi Kuramına Tarihsel Bir Giriş Kitap Açıklaması


Herhangi bir şeyi kesin olarak bilebilir miyiz? Bilebileceğimizi düşünenler ("dogmatikler") ve bilemeyeceğimizi düşünenler ("şüpheciler") vardır. Bilgi kuramı -ya da epistemoloji- bu iki uç arasında süren büyük bir çekişmedir. Bazı dogmatikler kesinliği duyuların yargılarında aradılar. Bunlara karşı şüpheciler duyuların kesin bilgi için ne güvenilir ne de yeterli bir temel olduğu itirazını getirdiler. Diğer dogmatikler ise kesinliği salt aklın yargılarında aradılar. Bunlara karşı ise şüpheciler rasyonel apaçıklığın doğruluğun garantisi olmasına itiraz ettiler.

Sağduyu, Bilim ve Şüphecilik söz konusu çekişmeyi felsefe tarihini temel alarak inceleyen giriş niteliğinde bir kitap. Esas itibariyle, şüphecilerin tarafında olmakla birlikte felsefecilerin şüpheciliğin hakkından gelme arzusuyla çoğu kez idealist ya da realizm-karşıtı yapıda öğretiler geliştirdiklerini gösterir. Şüphecilik böyle öğretilere karşı çıkarak sağduyu ve bilim tarafında yer alır.

Elinizdeki kitap şüphecilikten hareket ederek üçüncü bir görüşe varır: yanlışlanabilircilik ya da eleştirel rasyonalizm. Şüphecilerin iddia ettikleri gibi, çok az kesin bilgimiz olsa veya hiç olmasa da, çok sayıda tahmini bilgiye sahip olabiliriz ve sahibiz de. Bu üçüncü görüş algıya ilişkin, bilime ilişkin ve doğruluğun doğasına ilişkin tavizsiz bir realizmi bünyesinde taşır.Sayfa Sayısı: 384

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar
%75
%0
%0
%25
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

26.07.2015

Bilgi Felsefesi

Türkçe´de, epistemolojiye giriş için okunabilecek, sıkı bir kitap.
Felsefe Aracılığıyla Düşünme (Thinking through Philosophy: An Introduction) kitabı kalitesinde.

Felsefeye giriş babında, Türkçe´de okuduğum en iyi kitaplardan biri.

ÿ"Epistemolojiÿ" veya ÿ"Bilgi Felsefesiÿ" şeklindeki arama sonuçlarında çıkmaması şanssızlık.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.