Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

SABİTFİKİR’İN NİSAN 2019 TARİHLİ 98. SAYISINDA NELER VAR?

 

 “Bizi kitaplara çeken şey nedir” sorusundan yola çıktık ve kitabın binlerce yıllık yolculuğuna göz atmak istedik. Kitabın bir obje olarak öyküsünü özetlediğimiz dosya konumuz kitabın tanımını, gelişimini; bir anlatı aracından objeye dönüşümünü; bu objenin niteliklerinin de zaman, ihtiyaç ve teknolojiyle değişimini farklı örnekler üzerinden ele alıyor. Onur Atay’ın yazdığı Nisan Kapak Dosyamız, kitabın 5000 yıllık serüveninin izini sürerken kitabın ‘fiziksel’ geleceğini de iyimser bir bakışla sorguluyor.

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği de kapak konumuzu destekliyor; KararsızOkur, bu kez ‘kitaplar hakkında’ yazılan kitapları bir araya getiriyor.


Güncel bölümünde Zeynep Şen Londra Kitap Fuarı’ndan izlenimlerini paylaşıyor; Brexit’in İngiltere yayıncılık dünyasında hangi sonuçları doğuracağından; işitsel kitapların hayatımızda giderek daha çok yer kaplamasından ve Londra Kitap Fuarı’nın odak ülkesi Endonezya’dan söz ediyor.

Sinema bölümünde Abbas Bozkurt, son kitabı Tarihi Kırıntılar’la yeniden buluştuğumuz Barış Bıçakçı’nın kelimelerinden beyazperdeye uyarlanan filmleri, yine Bıçakçı’nın romanları üzerinden ele alıyor.

Güncel bölümünde Kahraman Çayırlı, Roberto Arlt’ın son kitabı Yedi Deli Adam’ı Vahşi Neşeler, Kırık Dökük Gülümsemeler başlığıyla yorumluyor.

Bu aydan itibaren SabitFikir’e iki yeni bölüm ekleniyor. Mustafa Akar,Kitaplar İçinde Kaybolma Kılavuzu disiplin başlığı altında bize Neden Kitaplara İhtiyaç Duyarız? sorusunu sorarken; Ters Kargalar bölümünde Orkun Galolar Edebiyatta Reddedilme Öyküleri’ni esprili diliyle yazıyor.   

 

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca İhsan Oktay Anar, Carson McCullers, Julio Cortázar, Ömer Seyfettin, Jonathan Lethem, Tom McCarthy, Mustafa Kutlu, Faruk Uysal ve Mark Twain’in kitaplarını Kaan Murat Yanık, Necip Tosun, Senem Gezeroğlu, Raşit Ulaş, Cem Tunçer, Hümeyra Çalışkan, Suavi Kemal Yazgıç ve H. Salih Zengin yorumluyor.

Özel Kütüphaneler bölümünün bu ayki konuğu dünyanın en güzel kütüphaneleri üzerine yapılan son araştırmada dünyanın en iyisi seçilen Dokk1 Kütüphanesi.


SabitFikir'in kapak tasarımı Teyo.art’a ait. Ancak tasarım ve çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda da çok sayıda yetenekli ve genç çizerler yaratıcı tasarımlarıyla dergiyi zenginleştiriyor.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız