12,0 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

SabitFikir Sayı 138 - Ağustos 2022 Kitap Açıklaması

 

Sabitfikir’in 138. sayısı “Tutunamayanlar 50 Yaşında!” başlığıyla çıktı

Türk insanı ve Türk aydını laboratuvarı olan iki ciltlik Tutunamayanlar, 1972 yılında tam haliyle raflarda yerini aldı. Oğuz Atay’a TRT Roman Ödülü’nü kazandıran kitap, Türk edebiyatının en az okunan fakat hakkında en fazla konuşulan metinlerinden biri. Doğukan İşler, yarım asırlık kitabın yayım sürecini ve edebiyat dünyasındaki yerini Sabitfikir için kaleme aldı. Murat Can Aşlak – Onur Atay ortaklığından doğan Kararsız Okur “70’ler ve Tutunamayanlar’ın 10 Yılı” başlığıyla birçok kitabı hatırlattı. Sabri Gürses, Çevirmenin Dillinden adlı köşesinde; yeni yazarımız Hakkı Özdemir ise Sarkaç’ta romana farklı açılardan bakışlar sundu.

Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Rasim Özdenören 82 yaşında hayatını kaybetti. Ahmet Edip Başaran ile Suavi Kemal Yazgıç; Özdenören’in hikâyeci ve düşünce adamı olarak portresini yazdı.

138. sayımızda Ali Ural, Turgut Uyar’ı; Ayşegül Genç, Dante’yi; Zeynep Merdan, Kierkegaard’ı; İbrahim Sadri, İstanbul’u; Ömer Yalçınova, Dag Solstad’ı anlatıyor. Öykü Sepeti köşesinde Abdullah Harmancı, yeni çıkan 4 kitabı değerlendiriyor. Okuru, Doğu ile Batı’nın birleşmesi anlamına gelen Duvar’ın yıkılmasıyla yaşanan yaratıcılık dolu günlere götüren Ulrich Gutmair’den Berlin’in İlk Günleri, Duygu Karslı’nın bakışından aktarılıyor. Mümkün Evrenler’de Murat k. Murat, Tolkien’in yeni kitabına dikkat çekiyor. Kalem Hikayeleri köşesine başlayan Muhittin Şimşek, ilk olarak Asaf Hâlet’in kalemleri üzerinden kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor.

Egoist Okur köşesinde Gülenay Börekçi, birkaç sayıdır çeviri röportajlara yer veriyordu. Bu sayıda ise çocuk kitapları hakkında Fatih Erdoğan ile görüştü. Destan Sayılır adlı şiir kitabıyla okurun karşısına çıkan Onur Caymaz ile İlker Nuri Öztürk konuştu: “İsyanlarımızı çocuklar esneyerek okuyacak.” Niçin Yazıyorsun? soruşturmasına devam eden Betül Nurata’nın bu ayki konuğu Silvan Alpoğuz: “Yazmak, bu ülkeyi tanımaktır.” Spor alanındaki otobiyografi kitaplarının azlığı dikkat çekerken Ergin Keleş, Nasıl Yıldız Olunmaz ile okuru şaşırttı. Kerem Görkem de futbol, kalem ve emek hakkında bir yazıyla kitabı tanıttı.

Onur Aşkın, Ece Zeber, Cem Tunçer, Güven Adıgüzel, Ali Emre, Bilgehan Uçak, Orkun Galolar, Nurullah Koltaş, H. Salih Zengin Ağustos sayısında Sabitfikir’e katkı sundu.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.