12,0 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

SabitFikir Sayı 136 - Haziran 2022 Kitap Açıklaması

 

Sabitfikir’in 136. sayısı “Edebiyatçıların Sandıkları: Perişan Evraklar Üzerine” başlığıyla çıktı

Yapıt ve yaşam arasında ince bir çizgi var. Okurlar ilgiyle takip ettikleri yazarın vefatı sonrası ortaya çıkan metinlerini ayrı bir dikkatle takip eder. Son yıllarda keşfettiği metinler ile Türk edebiyatına can getiren akademisyen yazar Necati Tonga, “Edebiyatçıların Sandıkları: Perişan Evraklar Üzerine” başlıklı dosya yazısında Turgut Uyar’dan Ahmet Haşim’e, Ziya Osman’dan Nazım Hikmet’e, Safiye Ayla’dan Sabahattin Ali’ye birçok edebiyatçının gazete ve dergi sayfalarında unutulan metinlerini hatırlatıyor.

Öykü yazarı Ayşegül Genç, yeni kitabı “Dünya Atı” üzerine Tuba Kaplan ile konuştu. Deneme yazıları ve kısa öyküleriyle kendi okur kitlesini oluşturan Gökhan Özcan, yazı serüvenini Şeyma Subaşı’ya anlattı. Kitaplardan Ne Öğrendim bölümünde İlker Nuri Öztürk’ün konuğu, 600 sayfalık çizgi roman dergisi Mis’in yayın yönetmeni çizer Emrah Ablak.

Egoist Okur sayfasında Gülenay Börekçi, dünya edebiyatının önemli yazarlarını iğneleyici bir üslupla değerlendiren Nabokov’un eleştiri yazılarına dikkat çekiyor. “Üslup Algoritması” adlı yazısında Sabri Gürses, yakın zamanda Google Translate yardımıyla yapılan kitap çevirisi üzerinden Bulgakov’un “Üstat ile Margarita” kitabına odaklanıyor.

Dizisiyle I. Dünya Savaşı öncesi Almanya’sı hakkında merak uyandıran Babylon Berlin’in Volker Kutscher imzalı “Islak Balık” kitabı, çizgi roman olarak yayımlandı. Eleştiri yazısını Bilgehan Uçak kaleme aldı. Ali Emre, İbn Cübeyr Seyahatnamesindeki Nureddin Zengi ve Selahaddin Eyyubi hakkındaki kısımları inceliyor.

Murat Can Aşlak ile Onur Atay ortaklığından doğan Kararsız Okur, felsefe kitapları ve diğer kurgu dışı eserlere işaret ediyor. Doğukan İşler, Yiyun Li’den “Akıl Ermeyince”, Hümeyra Yabar, Zeki Bulduk’tan “Müstesna Deliler Albümü”, Duygu Karslı, John Berger’den “Bologna’nın Kırmızı Tenteleri”,  Ömer Yalçınova, Alain Robbe-Grillet’ten “Kıskançlık”, Ayşe Hicret Aydoğan, Ahmet Sait Akçay’dan “Joburg, Benim” kitabını tanıtıyor. 

Selahattin Demirci Çayağacı çizimleriyle, Murat k. Murat Mümkün Evrenler ile, Orkun Galolar Ters Karga sayfasıyla, H. Salih Zengin Kipat ile Sabitfikir’de. Güven Adıgüzel, Pelin Duğan Güler, Orhan Gafarlı, A.Ali Ural, Zeynep Merdan, Suavi Kemal Yazgıç, Nurullah Koltaş, Dürdane İsra Çınar, Yunus Karadağ da Haziran sayısına emek veren isimler.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.