12,0 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

SabitFikir Sayı 135 - Mayıs 2022 Kitap Açıklaması

 

Sabitfikir’in 135. sayısı “Makine Aşka Geldi” başlığıyla çıktı.

İnsanlar ve makinalar arasındaki temaşa farklı boyutlarda devam ediyor. İcatlar, hayaller, kelimelere baktığımızda bugün geldiğimizde noktada elektrikli motorların devrine şahitlik ediyoruz. Makinaların edebiyatla olan ilişkisini kafaya takan Sabitfikir, M. Kayahan Özgül’ün kalemiyle sorular soruyor, cevaplar arıyor. Onur Atay ve Murat Can Aşlak’ın ortak üretimi Kararsız Okur, edebiyatın ve makinaların etrafında dolaşıyor. Ercan Yılmaz, bir değirmenden yola çıkarak dosyaya katkı sunuyor. Mehmet Deniz Öcal ise okuru, her türlü makinanın yasak olduğu bir evrene davet eden Erewhon’u tanıtıyor.

İstanbul üzerine yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, şehrin geçmişi ve bugününü İlker Nuri Öztürk’e anlattı: “Eski İstanbul kayıt altında.” Sus Barbatus ile Türk edebiyatına modern bir seri armağan eden Faruk Duman, Doğukan İşler’in sorularını yanıtladı: “Sus Barbatus kalıplara bağlı kalmıyor.”

Yayınlanmamış metinleriyle birlikte külliyatı yeniden okurla buluşacak olan Nahid Sırrı Örik’i Bilgehan Uçak hatırlattı. Nahide Nagehan Akyol, Jorge Semprun; Ali Emre, Murat Güzel; Orhan Gafarlı, Yevgeni Vodolazkin hakkında metin üretti. Dürdane İsra Çınar’ın Karşılaşmalar’daki konuğu Afet Ilgaz. Ali Ural bu ay Garip akımının temsilcisi Orhan Veli Kanık’a odaklandı. Kanonsuz Topraklar’da Güven Adıgüzel, Ruh Adam’ı; Gözden Kaçmasın’da Duygu Karslı, Sağır Cumhuriyet’i; Suavi Kemal Yazgıç Özür Dileriz’i; Pelin Duğan Güler, Çöl ve Tohumu’nu inceledi.

Sahi Kitap etiketiyle okura ulaşan Biz Almanlar Nurdan Pul’un bakışıyla eleştiriliyor. Sabitfikir yazılarına devam eden Sabri Gürses, 100. yaşında Ulyssess’in çeviri serüvenine bakış sunuyor. Selahattin Demirci “Çayağacı” çizimlerine kaldığı yerden devam ediyor. Ayrıca Gülenay Börekçi, Orkun Galolar, Zeynep Merdan, Kerem Görkem, Hümeyra Yabar, Murat k. Murat, Samed Karagöz yazılarıyla Nisan sayımıza katkıda bulunuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.