Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Sabitfikir’in 111. Sayısı “Karantina günlerinde Kitaplarla Sehayat” başlığıyla çıktı

Mayıs dosyamızı oluştururken “Kitap insanı hep yola çağırır” dedik ve evlerden çıkamadığımız şu günlerde kitaplarla seyahatin izini sürdük. Kâmil Yeşil’in kaleme aldığı Karantina Günlerinde Kitaplarla Seyahat başlıklı dosyamızda Aya Yolculuk’tan Gılgamış’a, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden Don Kişot’a kitaplarla yaptığımız yolculuklara dair tarihsel bir yolculuğa çıktık.

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği de kapak dosyamızı destekliyor, salgın nedeniyle yollardan uzak kaldığımız bugünlerde yol-edebiyat ilişkisini ele alıyor.

A. Ali Ural, Şairin Şairleri bölümünde bu ay “Şiirin Büyük Göğünde Parlayan” Ahmet Muhip Dıranas’ı yazıyor. 

Gülenay Börekçi, Egoist Okur’da salgın romanları üzerine yazıyor ve bize benzer krizlerin, sarsıntıların geçmişte nasıl yönetildiğini öğrenme fırsatı verecek klasiklerden çağdaş romanlara edebiyat metinlerine  kulak vermemiz gerektiğini söylüyor.

Murat Murat Mümkün Evrenler’de The Platform filmi üzerine düşünüyor ve evde kalanlara özel kitap önerilerinde bulunuyor.

Hüsniye Gülsev Koç, Osmanlı’nın öncü kadın yazarlarından Emine Semiye’yi, Türkçeye kazandırılan üç kitabı üzerinden ele alıyor.

Necip Tosun Dünya Öyküsü Kitaplığı bölümünde postmodern öykünün dünya edebiyatındaki öncülerinden Jorge Luis Borges’i ve öykülerinin bir araya getirildiği Alef kitabını yorumluyor.

Samed Karagöz Sanat bölümünde Covid-19 sebebiyle evlerinde kalanlar için koleksiyonlarını online erişime açan sanal müzeleri bir araya getiriyor.

Kerem Görkem Güncel bölümünde Türk edebiyatının erken yaşta kaybettiği özel isimlerinden Cahide Birgül’ün ilk romanı Gölgeler Çekildiğinde üzerine yazıyor.

Duygu Karslı Güncel bölümünde sıra dışı bir varoluş romanı olarak nitelendirdiği Yan Lianke imzalı Günler Aylar Yıllar’ı yorumluyor.

Ahmet Edip Başaran Şiir Rafı’ndaevlerimize kapandığımız şu günlerde, kendi evimizi yani kalbimizi bize yeniden hatırlatacak belli başlı şiir kitaplarını bir araya getiriyor.

Selahattin Yusuf Görüş Günü, Orkun GalolarTers Karga, Bilal Sert Sinema, Nurullah Koltaş Önde(N) Gidenler köşeleriyle, Selahattin Demirci çizimleriyle yinebu sayımızda.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Riley Sager, Marc Randolph, Emil Michel Cioran, Safveti Ziya, Haşim Şahin, Séverine Gauthier, Ali Teoman ve Dino Buzzati, Shirley Jackson’ınkitaplarını Harun Candan, Cem Tunçer, Zeynep Merdan, Kaan Murat Yanık, Asuman Şahin, Salih Zengin, Doğukan İşler, Cem Altınışık,  yorumluyor.

SabitFikir’in kapak tasarımı Onur Aşkın’a ait. İç sayfalarımızda da çok sayıda yetenekli ve genç çizer yaratıcı tasarımlarıyla dergiyi zenginleştiriyor.

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız