Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

SABİTFİKİR’İN 102. SAYISINDA NELER VAR?

102. sayımızın kapak dosyasında edebiyatın kazdıkça derinleşen, okuyucuyu farklı olasılıklara, alternatif evrenlere, felsefi yansımalara, modernizmin sıkıntılarına doğru bir yolculuğa çıkaran alanlarından bilimkurgu edebiyatına yer verdik. Nihan Sarı’nın kaleme aldığı Bilimkurgunun Kıraç Yolları yazısında Karel Capek’den Ursula K. Leguin’e, Wells’in zaman makinelerinden türe yeni bir soluk getiren Frank Herbert’e, Isaac Asimov’dan Alfred Bester’e heyecanlı bir serüven okurları bekliyor.

 

Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur infografiği bu ay kapak dosyasının peşinden gidiyor; bilim ve edebiyat ortaklığının unutulmaz örneklerini bir araya getiriyor.


Necip Tosun Dünya Öyküsü Kitaplığı’ndabilimkurgu ve fantazya türünde insan doğasına ilişkin ütopya ve distopyaların iyi örneklerini verenyazar H.G. Wells’in başyapıtlarından Körler Ülkesi’ni yazıyor.

Doğukan İşler Güncel bölümünde Ali Teoman’ın evrâk-ı metrûkesini; değerli yazarın vefatından sonra çeşitli gazete ve dergilerde çıkan edebiyat ve yazmak üzerine kaleme aldığı metinlerinin bir araya getirildiği Yazı, Yazgı, Yazmak kitabını ele alıyor.

Selahattin Demirci özlediğimiz çizgi roman karakterleriyle Ağustos’tan itibaren Sabitfikir’de. 

Kurmaca bölümünde Dürdane İsra Çınar edebiyatımızda korku temasını ilk kez işleyen yazar olmasıyla önemli bir yerde duran, kurduğu öykü evreniyle modern edebiyatın muğlak, tekinsiz ve gölgeli anlatılarını besleyen Kenan Hulusi’yi hatırlatıyor.

Bu sayımızdan itibaren iki değerli yazarla birlikte daha zengin bir içerikle yolumuza devam ediyoruz. Selahattin Yusuf Görüş Günü, Güven Adıgüzel Huzur Kaçıran Kitaplar başlıklı köşelerinde okurlarımızı bekliyor.

Sanat köşesinde Samed Karagöz John Berger’in Manzaralar kitabını yorumluyor.

Ağustos sayısıyla birlikte Zeynep Merdan Keşfsever bölümüyle dergimize dâhil oluyor. Ağustos sayısında dünyasını ve ruhunu keşfedeceğimiz yazarsa Simone Weil.

Portre bölümünde Kaan Murat Yanık, Japon edebiyatının yenilikçi isimlerinden, Japonların ruhunu, zaaflarını, cehaletlerini, tutarsızlıklarını ortaya koyduğu eserleriyle ülkesinin iki yüzyıllık değişimini anlatan Natsume Sôseki’nin dünyasını yazıyor.  

 

Orkun Galolar Ters Karga, Kahraman ÇayırlıDış Hatlar, Harun Candan Polisiye, Hayrettin Orhanoğlu Karşılaştırmalı Edebiyat bölümleriyle yinebu sayımızda.

 

Dünya Kütüphaneleri bölümünün bu ayki konuğu sahip olduğu İbrahim Müteferrika baskısı eserleri, nadir yazma nüshaları, Kâtip Çelebi’nin Kitâb-ı Cihannümâsı gibi değerli eserleriyle kültürel mirasımızın korunmasına önemli bir görev üstlenen Boğaziçi Üniversitesi Aptullah Kuran Kütüphanesi.

 

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Kemal Sayar, Lydia Davis, Mustafa Köneçoğlu, Mevsim Yenice, Robert Walser, Perihan Bakır’ınkitaplarını Suavi Kemal Yazgıç, Cem Tunçer, Ahmet Edip Başaran, Burcu Bayer, Duygu Karslı, Hümeyra Çalışkan yorumluyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız