Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Rüyalar ve Uyanışlar Defteri Kitap Açıklaması


"İstanbul kadar sevilmemiş başka bir şehir var mıdır? Evleri öyle istenmemiş, başka bir şehir, gizlice hep bunu düşündüm sonra... Kıyılarındaki camileri, ıslak kibrit kutularına benzetip sevdiğim şehir. Milyonlarca insanıyla kimsesiz İstanbul.

Birer birer sökülüyordu bostanlar... Yoksuluna mı üzüleceksin, çileğine, lahanasına mı? Ayaklandı gençler, boyalarının rengi siyah, sürüyorlar duvarlara, Amerika defol!.. Zam! Zam! Zam!.. Kokusu var zamanın, sarar soluğunu insanın, dalı yaprağı yok, görünmez ağacı boşluğun demişler, vurup devirdiler hepsini. Son bakışın sızısıyla yanlış kurulup dökülmüştü dilimizden o cümle: "Biz bu şehre üzgünüz..."Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Latife Tekin'le Sözünü Sakınmadan: "Toplumdan nefret ediyorum"

Pek çok yazarın kalabalıklarla ve bu toplumda olan bitenle ilişki kurduğunu belirten yazar, bunu yapmak için ortalamanın dilini kurman gerektiğini söyledi: “Fenerbahçe şöyle olmuş, köprü yapılınca şöyle olacak, metro yapılmış sevinelim… Bunları anlatarak, bunları konuşarak toplumla iletişim kuracaksan ortalama dilini kurman lazım. Ben bu toplumdan nefret ediyorum, ne mimarisini seviyorum ne onun ortalama dilini. İletişim kurmak istemiyorum, kaçmak istiyorum. Yazı kaçma aracı, iletişim aracı değil. Benim gibi kaçmak isteyenlerle ilişki kurmak istiyorum. İnsan olmaktan dolayı sıkışıklık ve mutsuzluk yaşıyorsam, dünyevi bir şey yazmak istemiyorum, cehennemin dibine gitmek istiyorum. Ben kaçağım.”

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Latife Tekin Dosyası: Rüyaların dilinden en çok muhalefet sızar...
Hazırlayan: Oylum Yılmaz

Bu defa romanla değil, koyun koyuna yaşadığını söylediği defterlerden çıkardığı bir defterle "Rüyalar ve Uyanışlar Defteri"yle karşımızda Latife Tekin. Başlangıcından günümüze edebiyatına alttan alta olsa da damgasını vuran politik söylemini dile getiriyor denemelerden oluşan bu kitabında ve görüyoruz ki sesini yükselttikçe yükseltiyor. Ülke gündemi, giderek karmaşıklaşan, muğlaklaşan politika, politikanın çıkmaz yollarına saplanıp kalmış, kendi hapishanelerini yaratmış politikacılar, ranttan beslenen zengin zümre, doğadan ve insanlığından kopan, koptukça canavarlaşan benliklerimiz ve bütün bunların sonucu elimizde kalan tek şey yani ekolojik yıkım, Latife Tekin’in diline dolananlar arasında.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%50
%0
%50
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

13.12.2009

Gerçekten kendine özgü mü?

Latife Tekin'i 15- 20 yıldır takip ederim. Hem edebi anlamda hem de Gümüşlük'teki faaliyetlerinden ötürü.
'Sevgili arsız ölüm' edebiyat tarihimizdeki dönüm noktalarından biridir kuşkusuz. Türk okuruna gelenekselliğini yeniden hatırlatır son satırına kadar. Kitabın bitişinde anlarsınız ki Türk geleneği; masalları, efsaneleri, batıl inançlarıyla bir deryadır hiç tükenmeyecek.
'Aşk İşaretleri' adlı kitabı ise bir kehanet gibidir. Biz dikkatli okurlara gelecekle ilgili ipuçları sunar satır aralarında. Tinerci çocuklar, romanın yazıldığı tarihlerde bilinmezken ya da çok önemsenmezken bir kaç yıl sonra bir bakarız ki medyanın gündemine bomba gibi düşüvermiş bu çocuklar...
'Ormanda ölüm yokmuş' adlı eseri  doğayla yitirdiğimiz bağı bize hatırlatır. Alt metin olarak rüya olgusu yoğun bir şekilde işlenmektedir oya inceliğiyle.
Ben iyi bir Latife tekin okuru olarak diyorum ki, bu son kitabı okduktan sonra, yazarın 'Ormanda ölüm yokmuş' adlı eserini de ihmal etmeyin bi zahmet bir daha okuyuverin.

Gelelim başlığa. Tam olarak adlandıramasam ya da belirtemesem de her zaman Latife Tekin'le G.G. Marquez ve U.K.Leguın'in eserleri arasında bir benzerlik yakaladığımı sanmışımdır. Sezgilerim bana bunu söylemiştir çoğu zaman...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.