18,25 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ruslan ve Ludmila Kitap Açıklaması

 


Rus edebiyatında bir benzeri görülmemiş mizahın, kahramanlığın, ironinin, hüznün ve dönemin tutucu çevrelerince fazla cesur bulunarak, büyük tepkilere yol açan biçimde cinselliğin bir arada kullanıldığı epik bir yapıt.

Puşkin, altı şarkı ve epilogdan oluşan bu masal poemada Rus tarihinden, eski Rus masallarından geniş biçimde yararlanmıştır; okuyucunun duygularını sarsacak anlatımdan özenle kaçınarak, yer yer kaba halk diliyle, yalın ve süslemesiz bir dil kullanmıştır. Ruslan ve Ludmila'da, Kiev Prensi Vladimir'in yiğit şövalyelerinden Ruslan ile Prens Vladimir'in kızı Prenses Ludmila'nın evlenmeleri; Ludmila'nın düğün gecesi bir büyücü tarafından kaçırılması; Ruslan'ın, Ludmila'da gözü olan Prens Vladimir'in şövalyelerinden Rodgay, Farlaf ve Hazar Hanı Ratmir'le birlikte Ludmila'yı arama girişimleri destansı-masalsı bir havada anlatılır. Kötülüğe karşı iyiliğin, zorbalığa karşı özgürlük düşüncesinin, sahtesine karşı gerçek kahramanlığın, suçluya karşı adaletin zaferi ve gözüpeklik, dürüstlük, Finli'den Hazar Hanı'na kadar Rus olmayan kahramanlara duyulan sevgi, sınırsız bir iyimserlik ve yaşam sevinciyle yansıtılmaktadır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 104

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 66

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.08.2012

Puşkin´in çok genç yaşta yazdığı bu şiir onun yete

Şiirler, başka dillere çevrildiklerinde elbette orijinal hallerindeki kadar büyüleyici ve güzel olamazlar. Çeviren bazen asıl formata birebir sadık kalmayı seçer, ama böylece anlatımdan feragat eder ve okuyucu zorlanır. Bazense anlatım kolaylığı ve anlaşılırlık adına öz yapıdan ve metinden oldukça uzaklaşır. Bu çeviride çok başarılı bir denge sağlandığını düşünüyorum. Eser oldukça anlaşılır; konu çerçevesinde de Ruslan ile öteki üç şövalyenin seçimleri ile başlarına gelenler özellikle sürükleyici.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.