3,5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
10,56 TL
13,89 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 29 Şubat - 02 Mart
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Bu kitapta, amansız bir propaganda, sansür ve yanıltma ortamının hâkim olduğu Soğuk Savaş yıllarının havasını soluyacak ve o zamanlar bilinmesine, erişilmesine pek olanak olmayan Sovyet Rusya'daki gazete ve dergilerin, Türkiye ve NATO'ya bakışlarını bulacaksınız.
Yeni SSCB ve TC'yi kuran kadroların iktidar kavgalarını; Rusya'nın Moskova'ya acil telgrafıyla çağrılıp gelir gelmez tutuklanan Ankara büyükelçisini; ünlü Rus şairi Puşkin'in Erzurum yolunda işkenceden geçirilip kellesi kesilmiş bir başka ünlü Rus yazarın cesediyle karşılaşmasını; tüm dünya Ermenilerinin Sovyet Ermenistanı'na toplanmasını ve Türkiye'den toprak talebinde bulunulması projesini, ayrıntılarıyla okuyacaksınız.
"Bir Rus şehrine atom bombası atılsa fena mı olur" diyenlerden başlayarak, "Okyanus ötesine" götürülmeye başlanan ilk Türk gazetecilerini tanıyacak, Nâzım Hikmet'in Moskova'ya geliş öyküsünü, Türk komünistlerinin Rus gazetelerindeki Türkiye'yi anlatan yazılarını; 27 Mayıs ihtilaline kadar olan dönemdeki Türkiye'nin hallerini anlatan pek çok haber, yorum ve karikatürü göreceksiniz.
Bizzat Amerikan yetkililerinin ağzından "Soğuk Savaş" sürecinde yer almaya nasıl karar verdiklerini ve atılan adımları öğrendikçe, o günlerde Türkiye'nin başında olan kadroların karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları ve bunları aşmak için gösterdikleri çabaları, daha farklı bir gözle değerlendirmeniz kaçınılmaz olacak.Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

 

Puanlamalar

%0
%100
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

29.08.2011

Rus Basınında Türkiye Ve Nato

Yazarı, belki ´Dirsehan´ ismini Dede Korkut Masalları´ndan almış ama yazdıkları hiç de masal değil, özellikle yakın tarihe farklı bir pencereden bakmak isteyenlerin mutlaka okumaları gereken bir kitap.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız