4,5/5 - 1 Kişi Yorum Yap, Kazan!
18,8 TL
27,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 21 Ağustos - 23 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Edebiyatımızda ayağını ilk yere basan şair; gözlerini tabiata ilk açan insan şair; realiteyi olduğu gibi gören göz: Tevfik Fikret.
Dil bir varlıktır,durmadan değişir ve hiçbir vakit kötüye gitmez;tıpkı alem gibi.
Şüphe yok ki, bugünki dil,Fikret'in dili değildir.Fakat insanlık için sızlayan bu yürek, yurt için çarpan bu kalb durmamalıdır. Bugünün gençliğine de ders veren bu mürebbinin sözleri, bu ahlak hocasının umdeleri unutulmamlıdır. Edebiyatımızda beşeri bir dönüm, gerçek bir kudret olan bu şairin şiirleri her zaman anlaşılmalıdır.
İşte Fikreti candan seven, Fikret'e gönül veren ve Fikret'e inanan Fahri Uzun, bu maksatla büyük Fikret'in şiirlerinin metin halinde verirken, aslı bozmamaya elden geldiği kadar gayret bugünün diliyle karşı sahifelere mensur tarzını da vermeyi uygun bulmuş, ve sanırız ki, en doğru işi de başarmıştır;emeği kutlu olsun.Sayfa Sayısı: 457

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnkılap Kitabevi

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

11.09.2004

Kırık Saz - Rübab-ı Şikeste

Kitap ilk yayımlandığı haliyle karşımızda, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen, imla farklılıkları gözetilmemiş artık kullanımdan kalkan Türkçe yapılar ve telaffuzlar karşımıza çıkıyor. Şiirlerin bir sayfada Latin harfleriyle okunuşu, diğer sayfada günümüz Türkçe'siyle karşılığı yer alıyor, ancak bunda da bir tutarlılık yok. Kitabı hazırlayan tarafından, okurun anlayabileceği düşünülen şiirler günümüz Türkçe'sine çevrilmeden sadece okunuşuyla yer alıyor. Bu da bilimselliğe gölge düşüren bir yaklaşım oluyor haliyle. Rübab'ı Şikeste üzerinde Fahri Uzun ve Asım Bezirci çalışıp neşretmişler. Ancak ben Asım Bezirci'nin neşrini daha derli toplu buluyor ve tavsiye ediyorum.

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız