46,8 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Romanın Hazırlanışı 2 Kitap Açıklaması

 


Romanın Hazırlanışı 2, Roland Barthes'ın son ders notları (İstek Olarak Yapıt) ile son seminer notlarını (Proust ve Fotoğraf) içeriyor.

Ders Notları: "Yazma Arzusu" ile "Yazma Praksisi"ne ilişkin görüşlerini, özellikle Rousseau, Chateaubriand, Balzac, Flaubert, Proust, Gide, Michelet, Tolstoy, Nietzsche, Kafka ile özdeşleşerek ve bu arada kendi yazar kimliğinin coşkuları ile bunalımlarını da sergileyerek sunan Roland Barthes, "Romanın Hazırlanışı"nı neredeyse bütün aşamalarıyla işlerken, kendi Roman Fantasması'nı da gerçekleştirmiş oluyor.

Seminer Notları: "Yazarın Ölümü" kavramından "Yazarın Dönüşü" kavramına ulaşan Son Barthes'ın Yazar Olarak Proust'a değil de İnsan Olarak Marcel'e odaklanan bakışının yarattığı Seminer Hazırlığı notları. Ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığı ancak izleyicilerine projeksiyon eşliğinde sözlü olarak sunamadığı bu seminer notlarında, Roland Barthes, Marcel Proust'un dünyasını etkilemiş kişilerin Paul Nadar tarafından çekilmiş fotoğraflarını, telmihlerle dolu kısa ve "zarif" sözlerle yorumluyor.

Romanın Hazırlanışı 1 ve 2: Geleneği kucaklayıp Eskileri Yeni Sözcükler, Yeni Eğretilemeler (Metaforlar) arasından kaydırarak sürdürmeyi amaçlayan bir Modern Klasik yazarın yapıtı olarak alımlanmalıdır.

Romanın Hazırlanışı 1 ve 2: Roland Barthes'ın Son Büyük Yapıtı'dır: "Kuğunun Şarkısı"dır.Sayfa Sayısı: 326

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Diğerleri gibi, bir uygarlığın yazgısı olarak romandan söz etmez Roland Barthes. “Piyasa için üretimden doğmuş bireyci toplumdaki gündelik yaşamın yazınsal düzleme aktarılması olarak roman”ı kabul etmez...  Romanın “bir değerler evreni ile ekonomi kurallarıyla belirlenmiş bir toplumsal sistemi karşı karşıya getirme” görevini üstlenmesine ve roman kahramanın da gerçek bir öykü ile hakiki bir etik arasındaki aykırılıktan dolayı uyanık ve kör bir kurban olmasına ise itiraz etmez. Ancak günümüzde roman yazılıp yazılamayacağı sorusundan da hiç etkilenmez.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Romanın Hazırlanışı II: Arzusu, Umudu, Endişesi, Sıkıntısı, Kutsallığı ve Deliliği ile Yazmak
Fikri Sabit

Birkaç hafta önce Roland Barthes’ın “Romanın Hazırlanışı 1 Yaşamdan Yapıta” adlı çalışmasının  sayfalarını karıştırmıştık. Kısaca hatırlamak gerekirse, romanın ne olabileceğini araştırıyordu Barthes, “sanki” bir roman yazacakmış gibi davranıyor, işe en küçük yazma edimi olan notlarla başlıyordu. Notlardan yola çıkılarak oluşturulmuş tümceler ve yazın’dan, tümcelerin düzeninden etkilenen büyük kitleler....

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.