43,2 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Roman Kahramanları Sayı 51 Kitap Açıklaması

 

Bu sayımızın ilk dosyası “Kadın Roman Kahramanları”. Dosyamız için dergimizin kadın yazarlarına Türk ve dünya edebiyatından güçlü ya da unutulmayan/önemli buldukları kadın kahramanlar hakkında yazmaları çağrısında bulunduk. İstedik ki kadın kahramanlar kadın gözüyle irdelenip anlatılsın. Böylece ortaya küçük ama çok güzel bir dosya çıktı. Dosyamızda ele alınmayan pek çok roman ve kadın kahraman olduğunun bilincindeyiz ve ileride bu konuyu daha kapsamlı bir dosyada hatta belki bir sayımızın tamamında yeniden ele alacağız.

İkinci dosyamız  “Ölümünün 50. Yılında Dino Buzzati”. Bu dosyada ünlü İtalyan yazar Dino Buzzati’nin, “olası metafizik olayları akla getiren huzursuz edici alegoriler; gerçeküstü hareket veya varış noktaları; bilim-kurgu bağlamında buluşlar ve hayâl ürünü veriler”le ördüğü yapıtlarına ve gizemli dünyasına yakından bakıyoruz.

“Resimden Edebiyata İmgenin Dönüşümü” dizimizin bu sayımızdaki konusu Marc Chagall’ın edebiyata yansımaları.  Diğer serbest incelemelerde ise Kemal Bilbaşar’ın Cemo ve Memo romanları, Mine Söğüt’ün Başkalarının Tanrısı romanı, Henrik Ibsen’in Yaban Ördeği adlı oyunu ve bu eserden izler taşıyan Dag Solstad’ın Mahcubiyet ve Haysiyet adlı eserinin karşılaştırmalı incelemesi, Mihail Nuayme’nin Kendini Arayan Adam Arkaş’ın Günlüğü ve Jack London’un Kızıl Veba romanı konu edildi.

Emeği geçen yazar ve editörlerimize ve siz değerli okurlarımıza teşekkür ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.