5/5 - 2 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 144

Ebat : 14x21

İlk Baskı Yılı : 2000

Baskı Sayısı : 2. Basım

Dil : Türkçe

Medya Cinsi : Ciltsiz

Bu kitap medeniyetimizin Fuzûlî’nin iki eserini bir araya getiriyor. Rind ile Zâhid ve Sıhhat ile Maraz. Rind ile Zâhid, Zâhid isimli baba ile, Rind isimli oğlunun diyaloglarından meydana geliyor. Basmakalıp d&u ... Tamamını gör
10,64 TL
14,0 TL %24
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Bu kitap medeniyetimizin Fuzûlî’nin iki eserini bir araya getiriyor. Rind ile Zâhid ve Sıhhat ile Maraz. Rind ile Zâhid, Zâhid isimli baba ile, Rind isimli oğlunun diyaloglarından meydana geliyor. Basmakalıp düşüncelerin ve görünüşlerin ötesindeki anlamlar evreni, şekilden manaya doğru yapılan seferler, zihnin bitmek tükenmek bilmeyen sorularına karşılık, gönlün kanmayan susuzluğu, birbirine zıt görünen iki farklı hayat algısı, Fuzûlî gibi bir sanat ehlinin kaleminden sürprizlerle dolu bir şaheser ortaya çıkarıyor. Korku çukurundan çıkıp ümit vadisine yapılan yolculuklar, doğru kılığına girmiş yanlış, ceza elbisesini giymiş masumiyet bu sorgulamalara eşlik ederek varoluşun yüzeyinden derinliklerine doğru hikmetin arandığı bir manevi ve fikri oluşum eser boyunca inşa ediliyor. Eserde hakikat ile yanılsama, görünüş ile gerçek, şekil ile öz, gösteriş ile samimiyet sürekli çatışırlar. Sonunda denizin dibindeki taş ile inci tanesi bir ve aynı olacaktır. Kuru bilgiye itiraz eden Rind’in arayışları, hem kendisini hem de hakikat algısı şekil üzerine kurulu Zâhid’i değiştirecektir.


 


Sıhhat ile Maraz'ın kahramanları, ruhumuza ve bedenimize hakim unsurlar: Güzellik, aşk, ruh, kan, safra, sevda, mizaç, sıhhat, dimağ, maraz ve perhiz. Fuzûlî, insan ruhunu ve bedenini savaş alanına çeviren bu unsurların mücadelelerini, insanın varlığını kötülüklerden koruyabilmesi, olgunluğa erişebilmesi, ruhun iyi hasletlerle donanarak beden mülkünü sıhhatle idare edebilmesi için neler yapması gerektiğini sembolik bir tarzda anlatıyor.


 


Samimiyet, coşkunluk, sadelik, duyarlılık ve ifade kudretinin bir araya geldiği bu iki eser, ömrünü kültürümüze adamış Prof. Dr. Hüseyin Ayan’ın çevirisiyle Türkçenin kültür dünyasına katılıyor..


(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız