Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Resul Kitap Açıklaması

 


Oysa neler düşünmüştüm. İşte bu yeni ben, bu havlayan varlık, bu öylece ben olan ben ortaya çıkınca her şeyin akışı değişecek, peşimde yılmaz bir kalabalık birikecekti. Şeylere yeniden ad verilecekti. Yönler yeniden bildirilecek, saatler kırılıp atılacak, bütün tarifler geçersiz kalacak, her şey keskinliğini yitirecek, her şeye yeniden başlanacaktı.

Ben delici bir görüyle donanmış olarak kazıklı savaş arabama binecek ve meydandaki kişilerle birlikte, sürecektim. Sonraki kuşakların Resulkent diye bilecekleri şehre yürüyecek ve her yeri zaptederek, herkesi yencek, hayatı dize getirecektim. Artık herkes koku alacak, ısırabilecek, basınç hemen giderilebilecek, yanlışlıkla çiğnenmiş yiyecekler daha midedeyken boşaltılabilecek, kusmak artık ayıp karşılanmayacak, kimsenin aklına bu tür bir şey gelmeyecek, çünkü kimsenin aklı olmayacaktı. Kimse dişi ya da erkek istediği için utanmayacak, kimse içinde başkalarının seslerini taşımayacaktı. Makineler kıstırıcı parçalarından arındırılıp ortada bırakılacaktı. Yollar büzülüp yok olacak, yerlerine düşmüş egemenler gelecekti. Binalar çatırdayarak yarılıp açılacak, artık oralara sığınılmayacaktı. Zaten kürklü bedenler üşümeyecek, yanmayacak, utanmayacak, sere serpe yaşayacaktı. İki ayaklı bu tüysüz varlıkları gerçek varlıklar yapacaktım. Kafa unutulacaktı. Bilmek olmayacaktı. Herkes, hepimiz muhteşem bahtiyarlar olarak toprağa yayılacak, gökyüzünün tadına varacaktık. Sadece yaşayacaktık.

Bir düzlüğe topladığım tebaamı çıktığım yüksekçe bir yerden uluyarak ululayacak, onların hiç dinmeyen, gittikçe şiddetlenen şeddeli ve şahane alkışlarıyla kendimden geçecektim. Ve ben, coşkulu Resul, bu kusma bir dursa...Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

15.11.2011

Sarsıcı

Olağanüstü, belki güncelin parlattıklarına alışanlara zor gelir, ama, iyi yapıtta kaynar gider. Yazık.

13.06.2010

Hüseyin Kıran'a övgü

Resul, nicedir benzerine rastlamadığım, en ilginç, en sarsıcı Türkçe romanlardan. "Güzel" diyemeyeceğim, "keyifli" de; kitabın içeriğine de diline de haksızlık olur gibi geliyor. Belki "iyi, çok iyi" diye nitelenebilir. Resul'den sonra en çok, tekrar konuşmaya başlamak zorluyor insanı. Bitirir bitirmez, duraksız yeniden başlama ihtiyacı hissettiriyor. Sahte bir katarsis, sığ bir yaşama sevinci vadeden, şu cici kitaplardan olmadığı için belki. Dil, beden ve zihin; insanı herşeyiyle paramparça eden bir şiddeti (de) içeren/anlatan bu romanı, (eşit derecede ama başka türden bir) şiddetle tavsiye edebilirim ancak.  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.