9,45 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Rehber'e Rehberlik Kitap Açıklaması

 

Osmanlı tarihi kaynaklarına (arşiv ve kütüphane malzemesi) dayalı yayınların sayısında artış olduğu tartışma götürmez; ancak her yayının bilimsel değerinin tartışmasız olduğu söylenemez. Amacın doğru olarak ortaya konulmadığı, ilmî usul hatalarının bolca görüldüğü yayınlar (makale, kitap) hiç de az değildir

Bilimsel standartları düşük seviyede eserlerin ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden biri, tenkidî (eleştirel) düşünceye yeterince yer verilmemesidir. Bütün ilimler, özellikle “tarih ilmi” tenkitsiz düşünülemez. Bilimsel gelenek temelinde yapılacak, ölçülü ve yol gösterici tenkitler son derece faydalıdır.

Tarih ilminde tenkit düşüncesine işlerlik kazandırılması, daha kaliteli ürün elde etmek için yapılan aşı gibidir. Nitelikli neşriyat için bu aşıya ihtiyaç vardır.

Elinizde tuttuğunuz Rehber’e Rehberlik kitabında Tanzimat Öncesi Osmanlı Tarihi Araştırma Rehberi adlı eser “eleştiri” konusu yapılmıştır.

Rehber’e Rehberlik’ten “el kitabı”, “başvuru eseri” ve “araştırma rehberi”nin nasıl olmaması gerektiğini öğreniyoruz.

Bu mütevazı çalışma aracılığıyla, tarihsever okuyucunun da bir şeyler öğrenmesi umuduyla…

 

(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.