44,2 TL
Standart Teslimat : 05 Ekim - 08 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Raziye Kitap Açıklaması

 


Melih Cevdet Anday Ekim 1976'da günlüğüne şunları yazmıştı: "Raziye'yi baştan yazmak istiyorum. Dayının, yeğenin kişiliklerinde birçok memleket suretini ele alabilirmişim meğer onları karşılaştırarak. Ama bunu yapacağım. İkinci baskı için kafamda birçok sayfalar var. Şimdi onların birçoğunu şu anda kaleme alabilirim. Ama bunu, kitabın ikinci baskısı hazırlanırken yapacağım. (...) Nerden, nasıl bulacak yeni yazılmış sayfalan? Bulsa da gereğini kavramaz belki. Ama bu ikinci baskılar yazarda, bütün yazarlarda değişiklik, ekleme yapmak hevesi uyandırır sanıyorum. Uyandırmak. Yazılarımızı taşların üzerine kazısak, onlara son biçimlerini vermek için belki daha titiz davranırdık."
Raziye'nin bu baskısı "Nerden, nasıl bulacak yeni yazılmış sayfalan?" sorusuna yanıt verecek şekilde hazırlandı.Sayfa Sayısı: 290

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.03.2012

Eski bir türk filmi

İlk on sayfasında insanı vurguna çeviriyor yazar. Güzellik tanımı yaparken klişelere sığınmamış. Deniz gibi. Nerden baksan deniz. Bir kızın güzelliği, saflığı, başka yüzlerinin olmadığı  ancak bu kadar otantik anlatılabilir. Kitap bittiğinde fark ediyorsunuz erkek kahramanın adının olmadığını. Çok da yadırgamıyorsunuz. Kitabı okurken sanki Türkan Şoray´ın Çingene filmini anımsıyorsunuz. Elbette romanın en iyi tarafı modernleşen Türkiye'de buna engel olmaya çalışan yurdum insanı ile hurafeleri çok güzel işlenmiş. Ölmeden önce okunması gereken 100 Türk eserinden biri olması kaçınılmaz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.