Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Rakı Ansiklopedisi Kitap Açıklaması

 


Ansiklopediler tarih boyunca kültürel gelişimin dinamosu olmuştur. Hangi dilde, hangi konuda olursa olsun, her ansiklopedi insanlığın ortak kültür mirasına yeni değerler katar, bilgi birikimini derinleştirir. Bugüne kadar hazırlanan ilk Rakı Ansiklopedisi de öncelikle bu evrensel amacı taşıyor. Yaşayan rakı kültürünün bütün yönleriyle kavranmasını sağlayacak bilgileri derleyen sistematik başvuru kaynağı olarak kütüphane raflarındaki yerini alıyor.

Her sayfasına anason kokusu sinmiş bu ansiklopedi, 500 yılı aşkın bir zaman diliminin izini sürüyor. Rakı kültürünün ayrılmaz parçası, üç temel kavram olan rakı, meyhane ve çilingir sofrası, bu 500 yılı aşan tarihsel süreçte mercek altına alınıyor. Tarih, edebiyat, mizah, sanat, müzik, sinema, folklor, kent kültürü, eğlence kültürü gibi alanlardan derlenen maddeler, rakı jargonundan seçilmiş 600'ü aşkın sözlük maddesiyle ve rakının çevresinde oluşturduğu toplumsal ve kültürel olguları değerlendiren incelemelerle harmanlanıyor. Bu anlamda Rakı Ansiklopedisi'ni, "rakı" temasına odaklanan bir "popüler kültür tarihi ansiklopedisi" olarak değerlendirmek de mümkün.

Yedi kişilik danışma kurulunun değerli katkılarıyla, 55 yazarın kaleme aldığı 1755 maddelik Rakı Ansiklopedisi, kütüphanelerden çıkıp rakı sofralarına ve bu sofraların vazgeçilmezi olan muhabbete konu olmayı bekliyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 600

Baskı Yılı: 2011


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 600

Baskı Yılı: 2011


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 930

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Overteam Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

26.12.2011

İndeks meselesi

A´dan Z´ye listelenen ansiklopedi eserlerde indeks olur mu allah aşkına? İndeks, ansiklopedi formatı dışında yazılmış, rehber, araştırma vb. gibi içeriklerde olur.

Aydın Boysan, danışma kurulu üyesi olmayı kabul etmedi ise zorla güzellik olur mu?

15.06.2011

Aydın Boysan nerede?

Danışma kurulunda Aydın Boysan olmayan Rakı Ansiklopedisi olur mu hiç?

25.04.2011

İndeks´siz ansiklopediler

NTV Yayınları tarafından yayımlanan İstanbul Ansiklopedisinde de, bu ansiklopedide de aynı sorun var! İndeksleri yok!!
Yüzlerce madde içeren bu değerli eserlerin başına veya sonuna mutlaka indeks de koyulmalıydı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.