Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Psikanaliz 20 yy.da insanı tanımada ve onun iç dünyasını ortaya çıkarmada en önemli yöntemlerden biri oldu.
Bu kitapta yedi büyük ustanın, her biri kendi özel çabalan ve buluşlarıyla ruh çözümlemesini geliştiren Freud, Ferenczi, Groddeck, Klein, VVinnicott, Dolto ve Lacan'ın psikanalizle ilgili temel görüşleri ve katkıları ele alınıyor; insanı anlamada reçeteler değilse bile çok önemli ipuçları veriyor.
Freud her türlü ruhsal etkinliğin olup bittiği bilinçdışı'nı keşfederken, Ferenczi çözümlemecinin çocuktan ve hastadan öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Groddeck ruh ve bedenin bir bütün olduğunu, dilin kültürün taşıyıcısı ve her şeyin dil olduğunu anlatırken, Klein hakikatin işaretlerinin çocuk oyunlarında görülebileceğini dile getiriyor. Winnicott insan varlığının gelişmesinde çevrenin özellikle de annenin temel olduğunun altını çizerken, Dolto, doğru iletildiği takdirde, her çocuğun sözü anlama yetisine sahip olduğunu vurguluyor. Lacan da insan varlığının deliliği özünde taşıdığını, onun delilik olmadan anlaşılmaz olması bir yana, deliliği özgürlüğünün sının olarak özünde taşımazsa insan da olamayacağını açıklıyor.
Çizilen "İnsan Atlası" yine de; puslu bir harita... Niçin mi?
Varolan'a varolmak yetiyor, ama insana insan olmak yetmiyor; belki'de bundan.Sayfa Sayısı: 410

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız