Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Psikanaliz'in Yedi Büyüğü Kitap Açıklaması

 


Psikanaliz 20 yy.da insanı tanımada ve onun iç dünyasını ortaya çıkarmada en önemli yöntemlerden biri oldu.
Bu kitapta yedi büyük ustanın, her biri kendi özel çabalan ve buluşlarıyla ruh çözümlemesini geliştiren Freud, Ferenczi, Groddeck, Klein, VVinnicott, Dolto ve Lacan'ın psikanalizle ilgili temel görüşleri ve katkıları ele alınıyor; insanı anlamada reçeteler değilse bile çok önemli ipuçları veriyor.
Freud her türlü ruhsal etkinliğin olup bittiği bilinçdışı'nı keşfederken, Ferenczi çözümlemecinin çocuktan ve hastadan öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Groddeck ruh ve bedenin bir bütün olduğunu, dilin kültürün taşıyıcısı ve her şeyin dil olduğunu anlatırken, Klein hakikatin işaretlerinin çocuk oyunlarında görülebileceğini dile getiriyor. Winnicott insan varlığının gelişmesinde çevrenin özellikle de annenin temel olduğunun altını çizerken, Dolto, doğru iletildiği takdirde, her çocuğun sözü anlama yetisine sahip olduğunu vurguluyor. Lacan da insan varlığının deliliği özünde taşıdığını, onun delilik olmadan anlaşılmaz olması bir yana, deliliği özgürlüğünün sının olarak özünde taşımazsa insan da olamayacağını açıklıyor.
Çizilen "İnsan Atlası" yine de; puslu bir harita... Niçin mi?
Varolan'a varolmak yetiyor, ama insana insan olmak yetmiyor; belki'de bundan.Sayfa Sayısı: 410

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.