Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


İnsanın, tuzakları fark etmek için tilki, kurtlan korkutup kaçırtmak için de aslan olması gerekir." Niccolö Machiavelli Niccolö Machiavelli´nin 1513´te kaleme aldığı, ama Ölümünden sonra, 1532´dcyayınlanabilenPre/M*, daha ilk günden başlayarak günümüze kadar gelen bir tartışma başlattı. Prens, devlet yönetiminde amaca ulaşmak için her yolun geçerli olduğunu savunan bir el kitabı mıydı, yoksa devletin ve iktidarın gerçek doğası üstüne felsefî ve siyasal bir başyapıt mı? Prens, kimilerince "şeytanın kitabı" olarak nitelendi, kimilerince de gerçekçi siyaset kuramının bir başyapıtı olarak. Ama devlet yönetme sanatının en temel kaynaklarından birini oluşturan Prens, beş yüz yıla yaklaşan bir zamandır yönetenlerin de, yönetilenlerin de okumadan edemedikleri bir kitap oldu. Yalnızca siyasal içeriğiyle değil, edebî üslubuyla da klasik edebiyatın Ölümsüz metinleri arasına giren bu benzersiz kitabın Kemal Atakay ´in İtalyanca aslından yaptığı çevirisini, yazar ve yapıl üstüne kapsamlı bir inceleme ve açıklayıcı notlar eşliğinde sunuyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 150

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 139

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar

%52,9
%29,4
%5,9
%5,9
%5,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

05.01.2014

Hayata Dair, Machiavelli

Modern siyaset anlayışının kurucusu sayılan Machiavelli, ona atfedilen bu sıfatı izlediği metodoloji ile hak ederek kazanmıştır. 16. yüzyıla, yani Machiavelli´nin siyasi düşün alanına yaptığı katkıya kadar olan dönemde siyaset, Aristoteles ve Platon gibi önemli düşünürlerce salt tasnifçi yaklaşımlarla veya bir idea, ideal bir düzen olarak ele alınmış ve ahlaki etkileri izole edilemeden incelenmiştir. Oysa ki Machiavelli sadece realiteden ibaret bir eser vererek kendinden önceki tüm bu, neredeyse metafiziğe varan inceleme ve tasnif etme biçimlerini yıkmıştır ve kendinden sonraki düşünürler için de bir yol açmıştır.
Machiavelli´nin metodolojisine göre önemli olan var olandır, var olacak olan değil. Bu nedenle de bu kitapta Machiavelli´nin, Prens´e yani bir hükümdara, yönetmek için yapması gerekenleri sıralarken aynı zamanda onun nitelikli bir sosyolog olduğunu da fark edeceksiniz zira siyasette gerçekçilik akımının ilk önemli temsilcisi olan Machiavelli eleştirisini tamamen olgular üzerinden yapmaktadır.
Ayrıca Machiavelli adını karalamak amacıyla çoğu zaman yapıldığı gibi aslında onun düşüncesi olmayan "amaca giden her yol mübahtır" önermesini Makyavelizm olarak ideolojileştirmeye çalışmak ve meseleyi böylece basitleştirip bu önermenin tam manasıyla kavranmasını engellemek eksik bir yargı olmaktan ileri gidemez. Zira Machiavelli, metodolojisi gereği, kendisiyle son derece tutarlı bir biçimde ahlak kavramını siyaset alanından soyutlar ve realitenin, siyasi düşünce alanına ancak bu şekilde girebileceğini düşünür. Fakat bu ÿ"amaca giden her yol mübahtırÿ" şeklinde özetlenebilecek olan görüş tam olarak Machiavelli´nin anlatmaya çalıştığı şey değildir. Zira Machiavelli´yi eleştirenler bu ifadenin salt kötücül bir anlamda kullanıldığını ve bütün ahlaki kaygılardan azade kaldığını söylerler. Lakin Machiavelli, bu önermeyi rasyonel bir çıkarcılık anlamından daha fazla anlam yüklenemeyecek şekilde açıklamıştır. Ona göre, hükümdar ´gerektiğinde´ sert, yine aynı şekilde ´gerektiğinde´ yumuşak olmalıdır. Her şey tamamen hükümdarın/yöneticinin, işlerinin kolaylaşmasını sağlamak için verilen öğütlerin rasyonalite süzgecinden geçirilmesi ile daha kolay anlaşılabilir.
Daha önce iki kere okuduğum ve muhtemelen tekrar okuyacağımı düşündüğüm bu eseri şiddetle tavsiye ediyorum. Sadece konu ile ilgilenenlere değil herkese tavsiye ediyorum zira kullanılan dil oldukça akıcı olmakla beraber özel olarak siyasete dair olmakla birlikte genel manada hayata dair olan bir eserdir, Prens.

05.11.2013

Kanunin okuduğu kitap

Kanuni Sultan Süleymanın okuduğu ve çok etkilendiği bir kitaptır. Her lider potansiyeli olan kişinin okuması gerekli diye düşünüyorum...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız