Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Portnoy'un Feryadı Kitap Açıklaması


Philip Roth, erkekliğin kitabını yeniden yazdı. Histerik, kurnaz, hesaplı, korku ve beklentilerle dolu ama çok da kıvrak, cazibeli, hatta cilveli bir kitap bu; neredeyse "anlatılmayan ama yaşanan erkeklik"in kitabı.

Sıkça söylendiği gibi insan dişisi, kadın olarak doğmuyor, bir kadın olarak inşa ediliyor. Ama erkek olmak için de yoğun bir inşaat faaliyeti gerekiyor; üstelik malzemeden çalma şansı çok daha kısıtlı. En azından kahramanımız Portnoy için; ki bu dünyada her erkeğin başına gelen en büyük talihsizlik onun da başına gelmiştir: Bir kadın tarafından doğurulmak ve yetiştirilmek.

Fakat talihsizlikler bununla bitmez; bir de baba ve çekirdek aile cehennemi vardır. Üstelik Portnoy, Yahudi'dir; hiçbir yerde kendini yurdunda hissetmeyip hep başka diyarların düşünü kuran bir azınlık mensubudur. Ve her erkek gibi başındaki asıl bela, sonu gelmez istekleriyle ona dünyayı dar eden "koca kafalı canavar"dır. Bir türlü yatıştıramadığı canavarıyla annesinin demir pençesi arasında sıkışıp kalan Portnoy, bu uzun feryadıyla çağdaş edebiyat tarihinin en kıvrak, en keyifli, en edepsiz monologlarından birini yaratıyor.

Bir erkeğin cinsel gelişimini yer yer gerçekten çok komik ve sevimli, yer yer irkiltici olabilen serüvenlerinde izlerken, bir yandan da orta sınıf aile kültürünün dehşetini hissediyor, "büyüme" denen sürecin aslında nasıl azap dolu olduğunu hatırlıyoruz. Çağdaş Amerikan edebiyatının ustalarından Philip Roth, bu romanında argo ile ironiyi, fars ile trajediyi, kahkaha ile hüznü eşsiz bir kıvraklıkla harmanlıyor.

Herkesin kendi çocukluğundan ve annesinden bir şeyler bulacağı; herkesin kendi içindeki ötekiyle, kendi içindeki azınlıkla karşılaşacağı; kendi canavarını hatırlayacağı bir roman bu… çok komik, yakası açılmadık ve sevimli… Times Literary Supplement'a göre yüzyılın en iyi yüz romanından biri olan bu samimi itirafnameyi yüzünüz kızararak ve kahkalarla gülerek okuyacaksınız.Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Portnoy’un Feryadı, 1969 yılında ilk yayınlandığında derhal kepazelik olarak damgalandı. Bu kısmen, belirgin, hatırı sayılır ve yenilikçi cinsel içeriğinden kaynaklanıyordu ancak diğer bir nedeni de bu cinsel içeriğin dönemin Amerikan erkeğinin hastalığına koyulan tanıyla bağlantılı olmasıydı. Portnoy’un durumu, yani annesini takıntı haline getirmesi; karşı cinsten insanlarla ilişkilerinde yaşadığı güçlükler; kimi zaman aşırı duygusallıkla kendine acıması, Roth’un (erkek) okuyucularından pek çoğunun aşina olduğu bir sendromu tanımlayıp tarif ediyordu. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%80
%15
%5
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.01.2009

okunmalı

Öncelikle savunmayı yapan o aydın görüşlü savcıyı takdir etmek istiyorum. Televizyonlarda hergün yayımlanan müstehcen içerikli ve hiçbir kültürel değeri olmayan öğlen ve sabah kuşağı programlarına ve yarışmalara hiçbir üst organ yaptırımda bulunmuyor ama böylesi önemli mesajlar içeren bir kitap 21.yüzyılın başında toplatılıyor. Bu insanı çok tedirgin eden saçma bir mantık.

19.10.2008

kaçırmayın

Mutlaka okunması gereken bir kitap. Aile-din ve çevrenin insan hayatını fazla müdahale ile nasıl çekilmez hale getirdiğine ilişkin fazlasıyla sorgulatıcı bir kitap. Başladığınızda bitirmek isteyecek ve herkese tavsiye edeceksiniz.

25.01.2006

Kitabı duymamıştım. Öylesine rafları karıştırırken elime geliverdi. Ayrıntı Yayınları´nın olduğunu görünce, kesin güzeldir diye düşündüm. Kitabın arka sözünde edebiyat tarihinin en kıvrak, en edepsiz monologlardan biri olduğunu yazıyor ama asla "en keyifli" değil.. Bir sürü Yahudi kelimesi kullanmış. Onların Türkçe anlamlarını bile düşünmek bana zor geldi doğrusu. Ayrıca Oidipus kompleksini bu kadar yoğun yaşayan bir karakteri de doğrusu ben kendi adıma tanımamıştım. Veya bu kadar açık dile getirenle... Sonuç olarak beğenmedim... Okumasanız da bir şey olmaz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.